Zmago na strankarskih volitvah Donalda Trumpa in Hillary Clinton, ki sta upravičila vlogo favoritov, je za nekaj ur zasenčila odločitev Jeba Busha, enega izmed republikanskih kandidatov, ki so mu v začetku napovedovali največ možnosti, da izstopi iz tekme za republikansko nominacijo. Četrto mesto v Južni Karolini, daleč za Trumpom, je bilo kaplja čez rob kozarca, polnega porazov, zato je sklenil končati spopad za Belo hišo. Niti pomoč brata Georgea Busha mlajšega, ki je bil drugi predsednik ZDA iz družine Bush, in mame, ki sta prihitela zadnji hip, da bi rešila, kar se rešiti da, ni pomagala.

»Čudovito je zmagovati!«

Trump je v Južni Karolini osvojil 33 odstotkov glasov in 44 delegatov za konvencijo. Skupaj jih ima 61, za zmago pa jih je potrebnih 1237. Iz Južne Karoline bo dobil še nekaj delegatov, ki gredo zmagovalcem posameznih kongresnih okrožij. Na drugo mesto se je s 23 odstotki glasov uvrstil kandidat vodstva stranke in tradicionalnih republikancev, floridski senator Marco Rubio, ki je doslej zbral deset delegatov.

Donald Trump ni skrival veselja in je navdušenim podpornikom sporočil: »Čudovito je zmagovati!« Toda to, da se je znebil Jeba Busha, mu ne bo prineslo novih podpornikov, kajti po vsej verjetnosti bodo prej odšli k Rubiu, ki je zdaj njegov najbližji zasledovalec in je bolj po volji vodstva republikanske stranke. Na republikanski strani trenutno kaže, da newyorškega milijarderja Trumpa ne bo mogoče ustaviti na poti do nominacije. Vodi namreč tudi v anketah Nevade, kjer bodo imeli republikanci strankarska zborovanja v torek, vodi pa tudi v večini držav, ki bodo na vrsti 1. marca. Teksaški senator Ted Cruz je v prednosti le v domači državi.

Clintonova znova na vrhu

Na drugi strani je Clintonova vsaj začasno v Nevadi ustavila pohod senatorja iz Vermonta Bernarda Sandersa po njegovi veliki zmagi na strankarskih volitvah v New Hampshiru, ankete pa ji napovedujejo tudi gladko zmago čez teden dni v Južni Karolini, kjer ima veliko prednost pri temnopoltih demokratskih volilcih. V Nevadi je osvojila 53 odstotkov glasov, Sanders pa 47 odstotkov. Osvojila je tudi 19 delegatov iz države za nacionalno konvencijo stranke. Vendar pa Sanders ostaja, saj je osvojil 15 delegatov. Za končno zmago jih je treba zbrati skupno 2383. Clintonova naj bi jih doslej zbrala že 503, Sanders pa 70. Všteti so tudi tako imenovani superdelegati, to so ugledni člani stranke, ki na konvenciji glasujejo po svoje ne glede na izide volitev. Kasneje si sicer lahko še vedno premislijo.

Clintonova ima zdaj dobro izhodišče pred tako imenovanim supertorkom 1. marca, ko bo na vrsti kar 11 tekem hkrati. Njena prednost je velika na jugu ZDA, kjer je več temnopoltih in manjšin, Sanders pa se ji je v anketah približal v državah severovzhoda in tam, kjer je večina volilcev belopoltih. Sanders je nasprotnici čestital za zmago, vendar je dejal, da njegova kampanja še vedno napreduje s pomočjo vetra v hrbet.