Ministrstvo za pravosodje je ocenilo, da je za prepozno oddano tožbo proti evropski komisiji, ki je Slovenijo zaradi nepravilnosti pri zapiranju Tovarne sladkorja Ormož kaznovala z 8,7 milijona evrov globe, osebno odgovoren državni pravobranilec Lucijan Bembič. Zato pravosodni minister Goran Klemenčič od državnega pravobranilstva pričakuje, da bo proti njemu uvedlo disciplinski postopek. Kmetijski minister Dejan Židan pa je podprl sklep o uvedbi disciplinskega postopka proti štirim uslužbencem agencije za kmetijske trge, ki jih je na seznam grešnikov v aferi z zamujeno sladkorno tožbo uvrstil direktor agencije Benedikt Jeranko. Njihovih imen Židan včeraj ni želel razkriti, je pa Jeranko že javno povedal, da je vodja oddelka za pravne zadeve Janja Zupan Novak napačno ocenila zadnji rok za vložitev tožbe.

Nevestnost

Na državnem pravobranilstvu so nam potrdili, da so prejeli ministrovo zahtevo za uvedbo disciplinskega postopka proti pravobranilcu Lucijanu Bembiču, in napovedali, da jo bodo predali svojemu disciplinskemu tožilcu. Po Klemenčičevih navedbah lahko Bembiča, če bo spoznan za krivega, doleti razrešitev s funkcije državnega pravobranilca, ustavitev napredovanja ali znižanje plače.

»Ministrstvo meni, da so v ravnanju državnega pravobranilca uresničeni vsi znaki disciplinske kršitve iz prve točke 65. člena zakona o državnem pravobranilstvu (nevestno, nepravočasno ali malomarno opravljanje službenih dolžnosti), saj pred vložitvijo tožbe ni preveril vseh okoliščin, pomembnih v zvezi s procesnimi predpostavkami, čeprav bi jih po mnenju ministrstva, upoštevajoč njegovo dosedanje delo in izkušnje na področju prava EU, moral,« med drugim piše v poročilu o nadzoru nad delom državnega pravobranilstva, ki ga je opravil sektor za pravosodni nadzor direktorata za pravosodno upravo.

Znano je, da je državno pravobranilstvo tožbo, za katero je imela Slovenija dva meseca časa, na splošno sodišče EU oddalo 6. marca 2015, sodišče pa je ocenilo, da bi to moralo storiti najpozneje 4. marca opolnoči, zato jo je zavrglo kot prepozno. Pravobranilstvo je bilo prepričano, da je skrajni rok za vložitev tožbe dva meseca od objave sklepa o kazni v uradnem listu EU (to je bilo 24. decembra 2014). Spregledalo je namreč navedbe na dokumentih, da je bil ta sklep ob objavi v uradnem listu notificiran pod določeno številko, saj je bila Slovenija s kaznijo seznanjena že dva dni prej, in sicer prek svojega stalnega predstavništva v Bruslju, kar pomeni, da je rok za tožbo začel teči 22. decembra 2014.

Nadzor, ki ga je opravilo pravosodno ministrstvo, je potrdil, da agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja državnega pravobranilstva ni opozorila na notifikacijo sklepa evropske komisije. Enako je ugotovila tudi komisija, ki jo je imenoval kmetijski minister in ki je preverjala odgovornost agencije v konkretnem primeru. Ocenila je, da so uslužbenci agencije, ki so sodelovali pri pripravi sladkorne tožbe, »delovali neuko«, saj niso ustrezno razumeli pojma »notificirano pod«.

Toda »kmetijska« komisija je navkljub neukosti uslužbencev agencije ocenila, da je bilo v tem primeru za pravočasno vložitev tožbe odgovorno državno pravobranilstvo. Podobno so v svojem poročilu zapisali tudi nadzorniki, ki jih je imenoval Goran Klemenčič. Prepričani so, da je državni pravobranilec Lucijan Bembič ravnal neskrbno. »Kot zastopnik Republike Slovenije bi moral preveriti vsa dejstva/okoliščine, ki zadevajo pravočasnost vložitve tožbe, torej tudi okoliščine v zvezi z morebitno notifikacijo sklepa evropske komisije, in se ne zanašati zgolj na podatke, ki jih je pridobil od agencije,« so zapisali.