Medtem ko na ministrstvu za zdravje pripravljajo nov tobačni zakon, s katerim naj bi kadilce dodatno odvrnili od te razvade, se zdi, da na finančnem ministrstvu, ki ga vodi minister Dušan Mramor, tobačni industriji delajo uslugo. V predlogu novega zakona o trošarinah, ki je že v medresorskem usklajevanju, namreč ne predvidevajo zvišanja trošarin za tobačne izdelke, so pa zato napovedali vojno vejperjem, kot se v žargonu reče uporabnikom elektronskih cigaret, ki jih kanijo udariti z najvišjimi trošarinami v Evropi.

Mramor ukinja trg e-cigaret

Če bo obveljal predlog ministrstva za finance, bo vsak mililiter tekočine v polnilu za e-cigarete, ki vsebuje nikotin, obdavčen z enim evrov. To pomeni, da bo na primer 20-mililitrsko polnilo, ki trenutno v maloprodaji stane 10 evrov, po uvedbi trošarine stalo 30 evrov. Matej Vrabec, lastnik trgovine z elektronskimi cigaretami Ovale iz Ljubljane, je nad predlogom ogorčen, saj meni, da bi njegova potrditev pomenila konec e-cigarete v Sloveniji. »Lahko bom samo še zaklenil vrata trgovine in šel na zavod za zaposlovanje. In z mano vred vsi preostali iz te panoge. Del uporabnikov bo naročeval cenejšo tekočino iz tujine, država pa bo ostala še brez DDV. Drugi del uporabnikov bo verjetno presedlal nazaj na tobačne cigarete, kar pomeni spet večje javnozdravstvene težave,« opozarja Vrabec, ki se mu zdi tudi neetično, da bi država kaznovala tiste kadilce, ki z uporabo e-cigarete sami blažijo škodljive posledice tobačnega kajenja.

Toda, pozor: na finančnem ministrstvu si od uvedbe trošarin na e-cigarete ne obetajo znatnejšega finančnega učinka. Njihov namen je, pravijo, izključno davčna izenačitev tobačnih izdelkov z njihovimi nadomestki, med katere sodi tudi e-cigareta. In zakaj je potrebna izenačitev? »Namera temelji na stališču zdravstvene stroke, ki ugotavlja, da so e-cigarete prav toliko škodljive zdravju kot konvencionalne cigarete, po mnenju nekaterih celo bolj,« so odgovorili na finančnem ministrstvu. Ko smo vprašali, kdo je ta »zdravstvena stroka« oziroma ali obstaja strokovnjak s polnim imenom in priimkom, morda institucija, ki to trdi, so nas napotili na ministrstvo za zdravje. Tam so nam odgovore obljubili za prihodnji teden.

V Sloveniji je pač vse mogoče

Vloga in vpliv e-cigaret na javno zdravje je predmet številnih razprav po svetu, vendar nobena resna institucija doslej ni trdila, da e-cigarete škodujejo zdravju v enaki meri ali še bolj kot tobačne cigarete. V Veliki Britaniji celo ministrstvo za zdravje spodbuja kadilce, ki nočejo ali ne zmorejo opustiti tobačnih cigaret, naj kot nadomestek raje uporabljajo elektronsko različico. Strokovnjaki angleške agencije za javno zdravje so namreč v lanskoletni študiji ugotovili, da so e-cigarete približno 95 odstotkov manj škodljive od kajenja tobaka. S tem se strinja tudi dr. Nikša Šegota, nekdanji vodja tima za pulmologijo v Splošni bolnišnici Celje, ki pravi, da je treba podpreti manjše zlo. V svoji ambulanti zato nikotinskim odvisnikom, ki drugače ne morejo opustiti tobaka, priporoča prehod na e-cigareto in postopno zmanjševanje doze nikotina. »Tako v elektronski kot tobačni cigareti je sicer prisoten nikotin, toda nikotin ni najbolj škodljiva stvar v cigaretah. Kronični obstruktivni bronhitis ali pljučnega raka dokazano povzročajo katran, radon in druge kancerogene substance, ki jih v e-cigaretah ni,« je pojasnil pulmolog. Na vprašanje, kako je lahko uradno slovensko mnenje o e-cigaretah diametralno nasprotno angleškemu, je smeje odvrnil, da je v Sloveniji pač vse mogoče.

Namesto regulacije – na črni trg

tekst:

Mnenje vejperjev, torej uporabnikov e-cigaret, s katerimi smo govorili, je jasno: z uvedbo trošarin bodo izgubili predvsem kadilci, država in prodajalci e-cigaret. »Namesto regulacije se bo e-cigareto spravilo v ilegalo in na črni trg,« je prepričan 44-letni Stanko Berghaus iz Zasavja, ki ga je, kot poudarja, e-cigareta rešile gotove smrti. Kot verižnemu kadilcu, ki je pokadil tri škatle cigaret na dan, se mu je pred dvema letoma zdravje sesulo. Zjutraj je dobesedno bljuval ocvirke v lijak, pred avtom bruhal in brisal solze, ko se mu je zaletelo. »Zazvonil je alarm in vedel sem, da verjetno lovim zadnji vlak. Prej sem poskusil vse, da bi se odvadil kajenja, a ni pomagalo – do odkritja e-cigarete. V trenutku sem odvrgel običajne cigarete in iz pekla tobaka potegnil še ogromno ljudi. Zdaj hodim z otroki na Triglav, o čemer sem prej zavoljo zdravstvenih tegob lahko le sanjal,« svojo izkušnjo opiše naš sogovornik, ki ga popade bes, ko sliši, da »stroka« enači tobačne in elektronske cigarete. »Odgovor, ki so vam ga poslali z ministrstva za finance, je v posmeh zdravi pameti, to je skrpucalo laži in sprenevedanja. Zdravje? To je zadnje, kar jih skrbi. Diši jim le tobačni evro. Komu pa bo uvedba trošarin na e-cigarete koristila razen tobačni industriji, ki ji gre puhanje pare že pošteno v nos?« se sprašuje Berghaus.