Tudi ob koncu tedna so nevarni prašni delci PM10 v večjem delu države ogrožali zdravje prebivalcev, ob šibkem vetru pa se lahko zaradi pomanjkanja padavin prevelike koncentracije v ozračju zadržijo še dlje časa.

S tem se nadaljuje trend čezmerne onesnaženosti zraka, ki ga predvsem v najbolj ogroženih Ljubljani, Kranju, Zasavju, Celju, Novem mestu, Mariboru in Murski Soboti prebivalci čutijo že vse od lanskega novembra oziroma decembra. V Zagorju koncentracije delcev PM10 zadnje tri mesece dovoljeno dnevno vrednost 50 mikrogramov na kubični meter presegajo tako rekoč vsak drugi dan in še kakšen dan vmes, kažejo podatki Agencije za okolje (Arso). Nič bolje ni niti na nekaterih drugih ogroženih območjih. V Ljubljani je bilo v prvih 21 dneh letošnjega januarja po meritvah za Bežigradom čezmerno onesnaženih deset dni, v Celju dvanajst, v Mariboru pa osem. Vzgojitelji v ljubljanskih vrtcih so prejšnji teden dobili celo obvestilo, naj zaradi preveč onesnaženega zraka otrok ne vozijo na prosto.

»Stanje ni rožnato, ampak alarmantno rdeče«

Takšno poslabšanje kakovosti zraka v primerjavi z lanskoletno zimo sicer na Arsu pripisujejo vremenskim razmeram, vendar hkrati tudi po njihovih podatkih kar dve tretjini izpustov delcev PM10 povzročijo individualne kurilne naprave. Roke nad njimi kljub temu ne drži nihče, opozarja neodvisni energetski strokovnjak Matjaž Valenčič. Še več. Problematične sploh niso zgolj stare peči na drva, temveč tudi povsem nove. »Stanje ni rožnato, ampak alarmantno rdeče. Trgovci prodajajo vse vrste kurilnih naprav, tudi tiste, ki niso dovoljene. Monterji jih vgrajujejo, dimnikarji pa neustrezne naprave dopuščajo, čeprav bi morali vsakega takega lastnika opozoriti na prevelike izpuste in mu določiti rok, do katerega mora problem odpraviti,« pripoveduje Valenčič in ocenjuje, da se stanje na terenu prav nič ne izboljšuje.

Slab zrak ogroža zlasti ranljive skupine, med katere sodijo dojenčki in otroci ter starejši, pa tudi srčni in pljučni ter sladkorni bolniki. Samo v Ljubljani (kjer je sicer bolj kot kurilne naprave problematičen promet) je zaradi onesnaženega zraka in posledičnega poslabšanja obstoječih bolezni v enem letu prezgodaj umrlo 20 odraslih, medtem ko je bilo v bolnišnico sprejetih 40 srčnih bolnikov in 20 bolnikov, ki so utrpeli poslabšanje dihalnih obolenj, so na podlagi podatkov za leto 2006 izračunali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Vseh teh smrti in sprejemov v bolnišnico ne bi bilo, če bi se povprečna letna stopnja onesnaženosti zraka s PM10 namesto okoli 30 mikrogramov gibala okoli 20 mikrogramov na kubični meter, kot priporoča Svetovna zdravstvena organizacija WHO.

Kljub zahtevi brez evidenc in nadzora

V zadnjih letih se sicer onesnaženje v Sloveniji zmanjšuje, a še vedno na skoraj vseh merilnih mestih po državi presega priporočeno vrednost WHO, na inštitutu pa opozarjajo, da je zrak pri nas še vedno med najbolj onesnaženimi v Evropi. Ker je ogrevanje na drva kar trikrat cenejše od uporabe kurilnega olja in zemeljskega plina, se opuščanje teh dveh energentov in prehajanje na lesno biomaso v slovenskih gospodinjstvih tudi po podatkih republiškega statističnega urada nadaljuje. Koliko gospodinjstev pri tem uporablja neustrezne kurilne naprave, na okoljskem ministrstvu očitno ne vedo, čeprav bi jim morali dimnikarji te podatke sporočati. Z ministrstva so sporočili le, da prekomerne izpuste v ozračje oddaja 13 odstotkov malih kurilnih naprav na plinasto gorivo in kar vsaka peta kurilna naprava na tekoče gorivo, vpisana v posebno evidenco malih kurilnih naprav.

A v njej je zgolj 322.000 malih kurilnih naprav. Vsaj še okoli 100.000 peči manjka, ker so imeli nekateri dimnikarski koncesionarji težave pri prilagajanju na elektronsko poročanje, drugi pa se upirajo posredovanju podatkov, je razbrati iz pojasnil ministrstva. Naj dodamo, da po predpisih naprave, ki niso vpisane v evidenco, sploh ne bi smele obratovati.

Na ministrstvu zdaj obljubljajo, da dimnikarskim podjetjem, ki niso posredovali podatkov o kurilnih napravah, ne bodo podaljšali koncesije, a so pozabili dodati, da želijo koncesijski sistem tako ali tako do konca leta ukiniti. O prodaji neustreznih peči v trgovinah sproti obveščajo pristojno ministrstvo in so pobudo za nadzor dali tudi tržnemu inšpektoratu, pojasnili pa so še, da dimnikar od posameznika v nobenem primeru ne more zahtevati zamenjave neustrezne kurilne naprave, temveč lahko o tem – če lastnik ne upošteva dimnikarjevih navodil – zgolj obvesti okoljsko inšpekcijo.