V »džungli« v Calaisu je več šotorišč, v katerih prebiva okoli 6000 beguncev in ekonomskih migrantov, ki so v Evropo zbežali zaradi vojne ali v želji po boljšem življenju. Med njimi je tudi uradni tabor, opremljen s stranišči, elektriko in prhami, v njem so postregli en topel obrok na dan, tudi tam pa so manjkale primerne nastanitve. Francoske oblasti so za te zdaj poskrbele z zabojniki, v katere pa se številni iz šotorov nočejo preseliti. Strah jih je namreč, da bodo s tem naredili korak nazaj in se še bolj oddaljili od »svobode«, ki jih zanje predstavlja Velika Britanija. »To je za nas isto kot zapor,« je za BBC življenje v zabojniku, v katerem je prostora za do dvanajst ljudi, komentiral eden od beguncev. A sčasoma tudi tistim, ki nočejo zapustiti svojih šotorov, kaj drugega ne bo preostalo, saj so buldožerji, ki jih varujejo oboroženi policisti, že podrli velik del naselja.

Več migrantov – več nasilja

Največ ljudi je v zabojnike pregnal mraz, vendar pa mu številni še vedno kljubujejo na prostem. Večina beguncev in migrantov v Calaisu je mladih moških, tuji mediji pa poročajo, da je zaradi različnih narodnosti, alkohola in občasnih izbruhov nasilja naselje nevarno zlasti za ženske. Begunci se spopadajo med seboj, napadajo pa tudi prostovoljce, ki skušajo v šotorišče dostaviti hrano in pomoč, poročajo francoski in britanski mediji.

»Džungla« leži ob izredno prometni avtocesti, po kateri tovornjaki prevažajo tovor iz Evrope v Veliko Britanijo. Številni begunci tako čakajo ob cesti in se skušajo pretihotapiti na ta vozila, da bi jim tako uspelo vstopiti v Britanijo. Pot v »svobodo« zanje predstavljajo tudi potniški vlaki, ki Calais povezujejo z Anglijo. Zaradi vdora beguncev na železniški terminal so postajo že večkrat zaprli, vlaki, ki prečkajo predor pod Rokavskim prelivom, pa imajo pogosto zamude, saj se skušajo nanje pretihotapiti begunci in nezakonito vstopiti v Veliko Britanijo. Takšno početje je izredno nevarno, saj je na ta način od poletja umrlo že več deset ljudi.

V Evropo je leta 2015 vstopilo več kot milijon beguncev in migrantov, ki bežijo pred vojnami pa tudi težkimi življenjskimi razmerami v Siriji, Iraku, Afganistanu, Pakistanu in drugih državah Bližnjega vzhoda.