Marija Peraič, ki je 25. junija letos povzročila družinsko tragedijo v Tenetišah, kaznivega dejanja uboja na včerajšnjem predobravnavnem naroku na kranjskem okrožnem sodišču ni priznala. »Moža sem zabodla, ubila sem ga, ampak ne namerno,« je povedala sodnici. Sojenje 56-letnici se bo zato nadaljevalo čez tri tedne z glavno obravnavo, do takrat pa ostaja v priporu. Če bi krivdo priznala včeraj, bi po predlogu tožilke Helge Dobrin morala v zaporu preživeti največ osem let, sicer pa je za uboj zagrožena zaporna kazen od pet do petnajst let.

Tragedija se je v hiši Peraičevih v Tenetišah torej zgodila konec junija. V družinskem sporu je Marija Peraič, po poklicu čevljarska tehnica, zabodla svojega 70-letnega moža Franca, ki je zaradi poškodb umrl. Okoliški prebivalci so pokojnega opisovali kot marljivega, saj je z raznimi deli skrbel za okolico v domačem kraju, bil pa je tudi podjetnik. Kot so že junija povedali kranjski policisti, je bil za usodni družinski spor kriv tudi alkohol. Težave z njim naj bi imela obtoženka, zato so se je nekateri domačini, kot so povedali, izogibali. Dodali so tudi, da so policisti v tej družini posredovali že v preteklosti. O tem včeraj na sodišču niso govorili, obtoženka pa je povedala, da je invalidsko upokojena in prejema dobrih 330 evrov pokojnine.

Pokojni mož naj bi bil nasilen

Peraičeva, ki dejanja sicer ne zanika, je bila po besedah odvetnice Brigite Žvan žrtev dlje časa trajajočega nasilja moža. To naj bi dokazoval tudi zdravstveni karton, v katerega so zabeležene poškodbe, ki naj bi jih povzročil, zato ga bodo v glavni obravnavi upoštevali kot dokaz. Zaslišali bodo tudi strokovno delavko kranjskega centra za socialno delo, ki naj bi obtoženko obravnavala kot žrtev nasilja.

V glavni obravnavi bodo po besedah sodnice Marjete Dvornik upoštevali izvedenska menja izvedencev psihiatrične stroke, dodatno bodo na zaslišanje povabili še eno izvedenko psihiatrične stroke, poleg nje pa še mamo in brata obtožene ter njena 26 in 27 let stara sinova. Vsi ti bodo pomagali pojasniti življenjske razmere v družini.

Eden od sinov že v tujini, drugi mu namerava slediti

Prav s sinovoma oziroma njuno zaščito je v veliki meri povezano tudi vprašanje podaljšanja pripora, ki se izteče 23. novembra. Tožilka Helga Dobrin je predlagala njegovo podaljšanje, saj je prepričana, da bi Peraičeva lahko dejanje ponovila. Pri tem se zanaša na mnenje izvedenke psihiatrične stroke, ki je ugotovila, da lahko obtoženka v obremenilnih situacijah agresijo usmeri na svoje bližnje. »Nima uvida v lastne duševne težave. Sinova, ki sta z njo živela v isti hiši, sta zatrjevala, da se je bojita, saj je grozila njima in očetu,« navaja tožilka. Eden od sinov sicer živi v tujini, drugi pa v družinski hiši, a naj bi kmalu sledil svojemu bratu in se izselil v tujino. Dodaten razlog za podaljšanje pripora je po mnenju tožilke še nekritičen odnos Peraičeve do zlorabe alkohola.

Peraičeva je ob tem zatrdila: »Otrok nisem nikoli ogrožala. Nisem tista mati, ki sta jo opisala. Imam ju rada in ni nevarnosti, da bi dejanje ponovila.« Da se tragično dejanje ne more ponoviti, je prepričana tudi njena zagovornica Brigita Žvan. Ali bo Peraičeva ostala v priporu tudi po njegovem izteku, bo odločil senat treh sodnikov. Policisti so jo sicer prijeli takoj po tragičnem dogodku v Tenetišah 25. junija zvečer, a so jo najprej odpeljali v Psihiatrično bolnišnico Begunje, v pripor pa so jo premestili naslednji dan.