»EPF s povezovanjem raziskovanja in izobraževanja na področju ekonomskih in poslovnih ved prispeva k celostnemu razvoju posameznikov,« je pisalo na plakatu, mimo katerega se je včeraj dopoldne z velikimi koraki sprehodil Klavdij Logožar, razvpiti dekan mariborske ekonomsko-poslovne fakultete.

Mimo oglasnega zapisa, ki aferi s prepisano študijo daje še posebno ciničen prizvok, je molčeči Logožar hitel na izredno sejo akademskega zbora EPF, na kateri so obravnavali eno izmed morda najodmevnejših zadev v novejši zgodovini fakultete – predlog za razrešitev dekana Logožarja. Ta doktor ekonomskih ved je namreč leta 2008 zlorabil svoj profesorski položaj, ko je diplomsko delo študentke, katere mentor je bil, v celoti prepisal in jo kot lastno avtorsko delo prodal Darsu. S prepisano študijo je kot samostojni podjetnik zaslužil 24.000 evrov, Logožarjev neopravičljivi delikt pa je javnosti ostal skrit vse do letošnjega poletja.

Sporno skrivanje pred javnostjo

Včeraj je Logožar sedel v prvo vrsto predavalnice PA in stoično, s temačnim pogledom, prenašal snemanje in fotografiranje. Premaknil se je šele, ko je vstopil rektor univerze Igor Tičar, s katerim se je rokoval.

V vodstvu univerze in fakultete so že pred sejo nakazali, da predstavniki medijev na njej ne bodo dobrodošli. Predsednik akademskega sveta Davorin Kračun je zato takoj predlagal izglasovanje sklepa, po katerem bi sejo zaprli za javnost, ker bodo na njej imeli opravka z osebnimi podatki in poslovnimi skrivnostmi. Večina akademskega zbora je bila za, Logožar se je glasovanja vzdržal.

Ta izključitveni manever je bil sporen zato, ker se je izkazalo, da na seji niso obravnavali prav nobenih kočljivih podatkov in skrivnosti. Teh v tej zgodbi, ki jo je razkril Dnevnik, tako in tako ni več. Javnost je seznanjena z vsemi njenimi relevantni podrobnostmi, med katerimi nobena nima značaja osebnega podatka ali poslovne skrivnosti. Od članov akademskega zbora smo izvedeli, da je bilo na seji slišati celo bistveno manj, kot so že objavili mediji.

Rektor Tičar je prisotnim uvodoma predstavil, kako se je seznanil z zadevo in kako se je nanjo odzval. Pri tem je bil zanimiv njegov podatek, da se mu Logožar kar dva tedna ni oglašal. Kot je znano, se je Logožar javno branil na najrazličnejše načine, nazadnje tudi z dopolnjeno verzijo študije. A zanjo vsa zbrana dejstva dokazujejo, da gre za površen ponaredek, s katerim je skušal zgolj omiliti svoj plagiatorski delikt. In kako je Logožar svoje neakademsko početje in krajo tuje intelektualne lastnine utemeljil včeraj? Z molkom. Zadeve ni želel vsebinsko razčiščevati. Prisotnim je sporočil, da fakulteto vodi dobro in da ne bo odstopil.

Zbral je 22 glasov podpore

Velika večina članov akademskega zbora, ki so se javili k besedi, je obsojala Logožarjeva dejanja in terjala, da naj se nemudoma zaščiti načeti ugled izobraževalne ustanove, ki se spopada z opaznim zmanjševanjem zanimanja za vpis. Eden izmed prisotnih je tudi kritiziral rektorja, ker ni že zdavnaj postavil ustreznega epiloga aferi Kopiraj-prilepi.

Kot je znano, se je rektorat sprva odzval zelo medlo. Glavni tajnik univerze Teodor Lorenčič je razglašal, da Logožarjeva študija ni plagiat in da dekan potemtakem ni kršil avtorskih pravic diplomantke. »To je civilnopravno razmerje med študentko in profesorjem, saj se je to zgodilo v okviru zasebnega podjetja,« je trdil.

Tudi na včerajšnjem tajnem glasovanju je kar 22 članov akademskega zbora stopilo v bran Logožarju in tako izrazilo jasno mnenje, da je dekanovo plagiatorstvo nekaj dovoljenega in dopustnega. Je bilo pa tudi 47 takšnih, ki dekanovo početje obsojajo. Ti so se strinjali s predlogom, da naj rektor dekana razreši. Neveljavnih glasov je bilo sedem.

Sklep zbora ni zavezujoč

Zdaj je na potezi rektor mariborske univerze Igor Tičar, ki ima že ves čas zakonska pooblastila za Logožarjevo razrešitev, a jih (še) ni izkoristil. Tudi včeraj izglasovani predlog akademskega zbora ga ne sili k ukrepanju. Tičar je sicer včeraj napovedal, da bo postopke nadaljeval. Kako konkretno, ni razkril.

»Slepili bi se, da se je z zaključkom te nesrečne zgodbe popolnoma očistil slovenski visokošolski prostor. Ta primer zgolj priča o tem, kako težko delo nas čaka pri očiščevanju in spreminjanju percepcije v akademski sferi,« je še sporočil rektor.

Logožar, ki bo ne oziraje se na razplet ostal zaposlen kot izredni profesor, je fakulteto zapustil tako, kot je vstopil. Brez besed, stisnjenih ustnic in z dolgimi koraki.