Bralca Mitjo iz Dravelj je zmotilo, da je športno igrišče ob starem delu Osnovne šole Valentina Vodnika Ljubljana neurejeno in da že nekaj sezon vanj nihče ni vložil niti evra.

»Na golih ni mrež, prav tako ne na košarkarskih koših, na eni tabli celo manjka obroč. Klopce ob igrišču na koncu šolskega leta odstranijo, tako da starši, ki tja pripeljejo otroke, nimajo kam sesti,« pravi Mitja, ki sicer sam nima otrok, a je pred dvema desetletjema obiskoval prav to šolo. Še posebej ga jezi, da je zraven drugo igrišče z igrali za mlajše otroke, ki je na novo obnovljeno, prav tako je dobro vzdrževano igrišče v Kosezah.

»Ali ni v interesu šole, da se otroci rekreirajo tudi v času počitnic, namesto da postopajo naokrog in se vdajajo alkoholu in cigaretam?« Po njegovih besedah so zadeve neurejene že nekaj let in bližnji stanovalci naj bi celo skušali posredovati pri ravnateljici, a neuspešno.

Šolska igrišča so sicer res v upravljanju šol, lastnik pa je Mestna občina Ljubljana, pojasnjuje ravnateljica omenjene šole Vesna Žagar Gabrovšek. Občina tako vsako leto razdeli sredstva za vzdrževanje glede na prioritete – a glede na to da je osnovnih šol na ljubljanskem 54 in da jih je precej dotrajanih, traja nekaj časa, da posamezna pride na vrsto. Za zdaj jim je po ravnateljičinih besedah uspelo obnoviti igrišče za manjše otroke, tisto, o katerem govori Mitja, pa obnovo še čaka.

Klopce odstranijo, da bi jih prebarvali

Poškodovano tablo za košarko so že prijavili zavarovalnici in bodo kupili novo, mreže na golih pa konec šolskega leta res odstranijo, pravi Žagar-Gabrovškova. Odstranijo tudi klopce, da jih med počitnicami lahko prebarvajo.

»Mrežice na koših strgajo večinoma odrasli, ki se popoldne zbirajo na igrišču, ne otroci. Ti so povzročili še kakšno drugo nevšečnost, recimo prenašali klopce, prihajali na igrišče z motornimi kolesi in podobno. Nič resnega, a vendarle. Kljub temu želimo igrišče ohraniti dostopno in odprto za vse, zato ga ne zaklepamo kot nekatere druge šole,« poudarja sogovornica. Kar terja dodaten nadzor. Če denimo v popoldanskem času nekdo poškoduje igralo, naslednji dan pa se otrok med poukom poškoduje zaradi tega, nosi odgovornost šola. Zato med šolskim letom hišnik vsako jutro pred začetkom pouka preveri, ali je igrišče varno.

Mestna občina Ljubljana sicer v proračunu vsako leto zagotovi sredstva za investicijsko vzdrževanje osnovnih šol, kar zajema ureditev varnih dostopov in intervencijskih poti, obnovo igrišč in kotlovnic ter druga investicijsko-vzdrževalna dela ter prenove. V letošnjem proračunu je za to namenjenih dobrih pet milijonov evrov. bs