Slovenija je včeraj po hitrem postopku imenovala novega arbitra v arbitraži o meji s Hrvaško. Čutiti je bilo očitno zadovoljstvo, da je posegla po vrhunskem mednarodnem strokovnjaku in dobila soglasje predsednika meddržavnega sodišča v Haagu, FrancozaRonnyja Abrahama, da postane naslednik Jerneja Sekolca. Proti večeru pa se je oglasilo tudi arbitražno sodišče s sporočilom, ki kaže, da se v nasprotju s številnimi ocenami še ni odločilo nadaljevati dela. Zapisalo je namreč, da bo prisluhnilo argumentom slovenskih in hrvaških predstavnikov o zahtevi uradnega Zagreba, da zaradi objavljenih prisluhov komunikacije Sekolca in tedanje slovenske agentke Simone Drenik arbitražni postopek ustavi.

»Sodišče se mora odločiti o zahtevi Hrvaške... Sodišče namerava o tem vprašanju obe strani zaslišati, kakor hitro je mogoče. Datum za to bo določilo v prihodnjih dneh,« je zapisalo v sporočilu za javnost.

To je nov dejavnik v zgodbi, ki je izbruhnila po objavi prisluhov. Iz četrtkovega sporočila sodišča je bilo namreč mogoče sklepati drugače, saj je zapisalo, da bo »nadaljevalo presojo takoj, ko Slovenija imenuje novega arbitra«. Toda v petek je Hrvaška sodišču poslala pismo z navedbo, da je bila »integriteti celotnega postopka nanesena velikanska škoda« in da naj takoj ustavi delo. Slovenija je v nedeljo v pismu sodišču izrazila »globoko obžalovanje za dogodke, navedene v hrvaškem tisku«, dan kasneje pa je v še enem pismu zapisala, da »naj sodišče izpolni svoj mandat«, in izrazila nestrinjanje z navedbami Zagreba.

Danes izredna seja sabora

Slovenska vlada je zato včeraj po sestanku s prvaki strank, ki jih sicer z imenom še ni seznanila, odločila, da za novega slovenskega arbitra imenuje 63-letnega Ronnyja Abrahama. »S tem smo izpolnili svojo zavezo in menim, da sodišče lahko nemoteno deluje naprej. Pričakujem, da bo sodišče še naprej neodvisno in nepristransko delovalo in opravilo svojo nalogo ter sprejelo dokončno odločitev,« je sporočil premier Miro Cerar.

Ker, sodeč po navedbah virov, niso našli domačega pravnega strokovnjaka, ki se ne bi že tako ali drugače dotaknil arbitraže, se je vlada odločila na položaj imenovati tujca. Viri kot pomembno navajajo dejstvo, da je Abraham sprejel ponujeni položaj, čeprav je po njihovih navedbah seznanjen z zadnjim dogajanjem. To najverjetneje pomeni, da po njegovi oceni ne gre za dejavnike, ki bi proces lahko ustavili. Njegov ugled naj bi bil tudi dodatno zagotovilo, da Hrvaška ne bo izpodbijala novega arbitra, a uradni Zagreb takšne možnosti doslej niti ni omenjal in se k njej morda sploh ne bi zatekel glede na to, da spodbija celotni arbitražni postopek in tudi sporazum.

Prav o tem se bo danes začela izredna seja hrvaškega sabora, od katerega vlada pričakuje pooblastilo, morda celo soglasno, za to, da se iz arbitražnega sporazuma umakne, kot je že napovedal premier Zoran Milanović. Hrvaška vlada je namreč včeraj v sabor poslala predlog sklepa, da jo poslanci pooblastijo za takojšnji začetek prekinitve sporazuma s Slovenijo.

Milanović odpisal Cerarju

Milanović je včeraj sicer odgovoril tudi na pismo našega premierja Cerarja. Kot navajajo viri, slovenski premier po sredinem izbruhu afere ni mogel priklicati hrvaškega kolega, nad čimer so presenečeni, sploh glede na Milanovićeve izjave, da pričakuje nadaljevanje konstruktivnih odnosov med državama. V odgovoru Cerarju, ki se je zavzel za nadaljevanje arbitraže kot edine poti za rešitev problema, je po poročanju hrvaških časnikov zapisal, da je arbitražni postopek načet do te mere, da se ne v sedanji ne v podobni obliki ne more nadaljevati.

Včeraj se je oglasila tudi evropska komisija in za razliko od prejšnjih zadržanih stališč sporočila, da popolnoma podpira arbitražni postopek. Kot je dejala tiskovna predstavnica Mina Andreeva, komisija razume zaskrbljenost Hrvaške, a poudarja pomen arbitražnega sporazuma za pravno varnost na obeh straneh.

Andrej Brstovšek

Zadnje leto arbitraže

Dnevnik

podatki

2.–13. junij 2014

Slovenija in Hrvaška pred arbitražnim sodiščem utemeljujeta svoje argumente.

»Imel sem občutek, da je bila hrvaška stran kar malce slabe volje in presenečena nad našo odlično argumentacijo. Kar se tiče stika z odprtim morjem, menim, da smo lahko veliki optimisti. Kolikor sem bil zjutraj nervozen, moram reči, da sem zdaj kar miren.«

Karl Erjavec

17. junij 2014

Arbitražno sodišče objavi povzetek stališč obeh držav na ustni obravnavi.

2. september 2014

Karl Erjavec in Vesna Pusić na Bledu o odnosih med državama in regiji.

november 2014

Prvi posneti pogovor med Simono Drenik in Jernejem Sekolcem.

januar 2015

Novi posneti pogovor med Drenikovo in Sekolcem.

marec 2015

Erjavec nastopi na televiziji VTV.

»Po informacijah, ki jih imam jaz, ki so sicer zelo neformalne, tudi na podlagi nekih občutkov, ki jih ima naša odvetniška skupina, ki je sestavljena iz najuglednejših svetovnih pravnikov za pomorsko pravo, nekako imamo neki optimizem, da bo arbitražno sodišče določilo ta stik z odprtim morjem.«

Karl Erjavec

23. april 2015

Zunanje ministrstvo zanika poročanje nekaterih hrvaških medijev, da je Erjavec v pogovoru za eno od slovenskih regionalnih televizij dejal, da ima neuradne informacije o odločitvi arbitražnega sodišča.

30. april 2015

Pusićeva arbitražnemu sodišču pošlje pismo zaradi Erjavčeve izjave.

1. maj 2015

Na hrvaški protest se odzove tudi Slovenija: agentki Simona Drenik in Mirjam Škrk zavrneta vse hrvaške očitke.

20. junij 2015

Arbitražno sodišče izrazi prepričanje, da ni bila razkrita nobena zaupna informacija o izidu arbitraže.

10. julij 2015

Arbitražno sodišče sporoči, da bo svojo odločitev predvidoma izdalo v sredini decembra letos.

22. julij 2015

V srbskem Kurirju in hrvaškem Večernjem listu poročajo o pogovorih med Drenikovo in Sekolcem, kasneje objavijo tudi prisluhe.

23. julij 2015

Po prvih ugotovitvah komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb obstaja najmanj osem možnih izvorov objavljenih posnetkov.

27. julij 2015

Hrvaški premier Zoran Milanović po srečanju z vodji poslanskih skupin napove odstop Hrvaške od arbitražnega sporazuma v skladu s pravili mednarodnega prava.

28. julij 2015

Evropska komisija razume skrbi Hrvaške, vendar popolnoma podpira arbitražni postopek.

Slovenska vlada za novega člana arbitražnega sodišča imenuje predsednika meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama.