Aplikacija zahteva le ime in priimek

Do iskalnika na spletni strani (www.zale.si), ki poišče in vas popelje do groba sorodnikov ali prijateljev na enem izmed 17 ljubljanskih pokopališč v upravljanju podjetja Žale, je mogoče dostopati prek računalnika ali mobilnega telefona. Vanj je treba vtipkati le ime in priimek pokojnika, če dobite preveč zadetkov, jih lahko omejite z letnico rojstva ali smrti. Načrt z vrisano potjo si lahko natisnete. Edini razlog za to, da kakšnega groba ne boste našli, je ta, da so svojci pokojnika prepovedali objavo.

»Iskalnik grobov smo razvijali postopno, in sicer smo to začeli leta 2005. Vzpostavitev je bila zahteven in obsežen postopek, saj je bilo za njegovo delovanje treba zagotoviti in vnesti podatke o pokojnikih, ki so se dnevno zbirali več kot sto let. Za vsak grob, ki je na pokopališčih v našem upravljanju, kjer je več kot 57.000 grobov, pa je bilo treba določiti še geolokacijo s pomočjo svetovnega geodetskega sistema GPS,« je razložil direktor podjetja, ki ga je osrednjeslovenska območna gospodarska zbornica za inovacijo nagradila z bronastim priznanjem.

Inovacija, ki bi lahko osvojila svetovna pokopališča?

Za mobilno različico na pametnih telefonih in tablicah je treba vključiti GPS na internetni strani (grobovi.zale.si) in dovoliti uporabo trenutne lokacije. »Če je uporabnik na pokopališču, se na načrtu prikažeta njegova trenutna lokacija in pot od te do groba. Naprava ves čas prikazuje uporabnikovo gibanje in trenutno lokacijo ter ga pripelje na cilj. Če ni na pokopališču, se mu izriše pot od najbližjega vhoda na pokopališče do iskanega groba.«

Poleg tega baza podatkov zajema biografske podatke o velikanih slovenske zgodovine, pokopanih na Plečnikovih Žalah. S klikom na zavihek »slavni« se izpiše besedilo z opisom oziroma predstavitvijo iskane osebe. »Na tak način je mogoče spoznavati osebe, ki so pomembno zaznamovale našo zgodovino, hkrati pa to pripomore tudi k promociji pokopališča kot parka, prepletenega s kulturno in zgodovinsko zapuščino naroda,« je na to, da so pokopališča kot spomenik kulturne dediščine tudi turistična znamenitost posameznega mesta, spomnil inovator.

Žale so tako prvo in edino pokopališče v Sloveniji, nemara tudi na svetu, ki svojim obiskovalcem ponuja rešitev, ki jih dobesedno pripelje do groba. In čeprav bi po vsej verjetnosti lahko svojo inovacijo tržili tako doma kot v tujini, tega ne načrtujejo. »Iskalnik ni bil ustvarjen za namen trženja, pač pa v dobro obiskovalcev pokopališča,« sklene Martinčič.