Že februarja, ko smo v Dnevniku tik pred finalom svetovnega pokala v smučarskih skokih poročali tudi o težavah ob tej deponiji, so nam z inšpektorata za okolje sporočili, da so že opravili inšpekcijski pregled, ki pa ni pokazal večjih nepravilnosti, češ da gre za zemljišče, na katerem je gradbeni material dovoljeno odlagati. Zdaj je drugače. Podrobnejši pregled je namreč pokazal, da so odložili precej več materiala, kot je to sploh mogoče in kot je dovoljeno.

»V inšpekcijskem postopku bo izrečen ukrep. Izdana bo odločba z ukrepom odstranitve čezmerne količine izkopanega materiala, odloženega na priobalnem zemljišču. Velik del zemljišča pa sicer predstavlja zazidljivo zemljišče približno 11.700 kvadratnih metrov, kar pomeni da ne gre za naravno okolje,« so sporočili z ministrstva za okolje in prostor. Čeprav je več kot očitno materiala že preveč, na kar opozarja tudi inšpekcija, pa se odlaganje pospešeno nadaljuje.

Na preži policisti

Že pozimi je na umazane in domnevno pretežke tovornjake, ki uničujejo že tako slabo cesto, za katero država nima denarja za obnovo, opozarjal jeseniški medobčinski inšpektorat, a ker za ukrepanje niso pristojni, je nadzor prevzela policija. Mimogrede, tovornjaki, ki vozijo iz deponije prazni nazaj proti Kranjski Gori, delajo prekršek, saj levo zapeljejo prek polne črte. Ob obisku smo naleteli tudi na policijsko patruljo, ki je pregledovala enega od tovornjakov.

»Policisti na tem območju redno izvajajo nadzore prometa in ugotavljajo kršitve prometnih pravil, ki so povezane zlasti s prekoračitvami‎ hitrosti, preobremenjenostjo tovornih vozil ter nepravilnostmi s tahografi in pogoji za vožnjo. Kršitve sicer ne izstopajo bistveno, vseeno pa znajo biti problematične, zato se policisti tudi v sodelovanju z drugimi službami in pogostejšimi nadzori trudijo obravnavati vse tiste, ki kršijo zakon. Ugotovljene kršitve prometnih pravil za zdaj niso botrovale prometnim nesrečam,« je sporočil tiskovni predstavnik PU Kranj Bojan Kos.

Prepletene povezave izvajalca v Planici

Zemljišče, na katerem je zrasla deponija, je v lasti Agrarne skupnosti Dovje - Mojstrana. Zanimivo je, da država zelo resno računa na to zemljišče pri gradnji druge cevi karavanškega predora. A seveda bo moralo biti do takrat že izpraznjeno. »Izvajalcu del smo dali prostor v najem za eno leto. Pogodba se izteče konec leta, ko bi moral deponijo tudi izprazniti. A so nas že zaprosili za podaljšanje. Glede ukrepov inšpekcije je vsa odgovornost na izvajalcu,« je povedal predsednik AS Dovje - Mojstrana Slavko Rabič.

Glavni izvajalec del tekaškega centra v Planici je idrijski Kolektor Koling. Direktor Tine Vadnal je februarja za Dnevnik zatrdil, da bodo zgolj začasno odpeljali le 40.000 kubičnih metrov materiala, preostalega pa uporabili pri sami gradnji. Zadnje dni kljub večkratnim poskusom Vadnal za nas ni bil dosegljiv.

Agrarna skupnost je sicer pogodbo podpisala neposredno s podizvajalcem del v Planici, podjetjem Hmezad TMT. Ta je v lasti Miloša Prešerna, ki je tudi direktor podjetja, prokurist pa je Domen Prešeren. Domen Prešeren pa je hkrati tudi direktor podjetja Tosidos, ki je eden od podizvajalecv Kolektorja Kolinga v Planici. Prešeren je obenem član nadzornega sveta podjetja Gorenjc, ki je v večinski lasti znanega lobista Draga Isajlovića, del lastništva pa ima tudi Tosidos. Največji lastnik Tosidosa pa je Gorenje Projekt, kjer je direktor Uroš Razdevšek, ki je tudi prokurist Tosidosa.

Zapletena lastniška in upravljalska razmerja so pomembna tudi v luči posla, ki ga je Kolektor Koling sploh dobil v Planici. Kot smo že večkrat pisali, na javnem razpisu namreč ni bil najcenejši, pač pa je bil za 400 tisočakov ugodnejši Gorenje Projekt, ki pa je nato iz posla zaradi birokratske napake izpadel. Vendar je kasneje prek podizvajalskih in lastniško povezanih podjetij vseeno prišel do gradbene pogače v Planici. Domna Prešerna, ki je odgovoren za deponijo na Hrušici, smo iskali tako na sedežu podjetja Hmezad TMT kot na sedežu Tosidosa. Povsod so nam zatrdili, da lahko pričakujemo njegov povratni klic, do katerega pa potem ni prišlo.