Splitska Slobodna Dalmacija je ta teden čez noč ostala brez treh dolgoletnih in zelo branih kolumnistov. Najprej je vodstvo dnevnika, ki ga izdaja največji hrvaški časopisni založnik Europapress holding (EPH), odslovilo Borisa Dežulovića, nato pa sta se iz solidarnosti do kolega nadaljnjemu pisanju kolumn za Slobodno Dalmacijo odpovedala Ante Tomić in Jurica Pavičić.

Uradno je povod za ukinitev Dežulovićeve kolumne v splitskem časopisu sodba županijskega sodišča, po kateri mora založnik plačati približno 20.000 evrov odškodnine desetim poimensko omenjenim v kolumni z naslovom Zanje bi bilo bolje, da Boga ne bi bilo, objavljeni pred tremi leti. Z njo je Dežulović po oceni sodišča okrnil ugled, čast in dostojanstvo prizadetih, zato je vsakemu od omenjenih prisodilo približno 2000 evrov odškodnine.

Človeške gnide

V kolumni, ki jo je te dni ponovno objavilo več spletnih portalov, je Dežulović na način, ki je znan in domač tudi bralcem Dnevnikovega Objektiva, publicistično obračunal z nekaterimi splitskimi razumniki, ki so smrt pogrešane Antonije Bilić povezali s prvo splitsko parado ponosa pred štirimi leti. Dekle bi po trditvah razumnikov policija lahko našla živo, če ne bi moralo toliko policistov v najbolj kritičnih trenutkih iskalne akcije varovati udeležencev manifestacije za pravice istospolno usmerjenih. Truplo srednješolke iz Drniša so več kot leto dni po izginotju našli pri Josipdolu v karlovški županiji, domnevni morilec pa čaka na ponovno sojenje.

Zaradi povezave med smrtjo dekleta in policijsko varovanje parade ponosa v Splitu (skrajneži so jo leta 2011 napadli kljub približno 500 policistom, kot so napovedovali že tedne pred dogodkom) je Dežulović skupino splitskih razumnikov označil za gnide: »Res, kakšna človeška gnida moraš biti in koliko mora biti tvoj umazani jezik zloben, da lahko rečeš, da je 'Antonija Bilić posredna žrtev lanske parade ponosa v Splitu, ker so tisoče policistov umaknili iz akcije iskanja pogrešanega dekleta zaradi varovanja parade na obali'? Kako mora biti neprediren in hladen mrak v tvoji glavi, koliko človeškega ti je v lupini gnide sploh še ostalo, da pogrešano mlado dekle razglasiš za žrtev mirnega protesta za pravice manjšine. /.../ Razumnemu človeku – ker na svetu ni niti sodišča niti zakona za gnide – ostaja le živo upanje, da obstaja vsaj Bog, v katerega verjamejo in v čigar imenu tako zelo sovražijo.«

Uredniki podaljšana roka lastnika

»Ali vztrajam pri tej tezi? Vztrajam,« je včeraj za portal Slobodna Evropa izjavil Dežulović. »Ali vztrajam pri besedilu? Ne vztrajam. Zdaj bi ga, če bi ga pisal danes, napisal veliko hujše. Če že gre za toliko denarja, potem bi gnidi dodal tudi vse druge sinonime za ljudi, ki so vredni prezira.«

Odpoved Dežuloviću (tudi kolumnistu zagrebškega Jutarnjega lista in tednika Globus, ki ju prav tako izdaja EPH) je nemudoma obsodilo hrvaško novinarsko društvo, ki v primeru med drugim vidi »nadaljevanje nevarnega trenda založniškega odrekanja podpore novinarjem«, pri čemer pa nikoli niso sankcionirani uredniki, ki so besedila, zaradi katerih je bil založnik tožen, dovolili objaviti. »Tako se krepi vtis, da uredniki niso več prvi med enakimi v redakciji, temveč vse bolj postajajo podaljšana roka založnika oziroma lastnika.« Posamezni ugledni novinarji in publicisti, skupaj kakšnih sto, so simbolično sopodpisali »obsojeno« Dežulovićevo kolumno.

Ogorčenje javnosti ni pomagalo v Splitu, je pa zaskrbelo vodstvo EPH v Zagrebu. Dežulovića so zato povabili k ponovnemu sodelovanju, vendar nam je včeraj dejal, da vabila ni sprejel. Tudi Tomić in Pavičić se menda ne nameravata vrniti na strani Slobodne Dalmacije. Poznavalci sicer ocenjujejo, da je bila odpoved Dežuloviću predvsem poskus pospešitve nove svetovnonazorske »delitve dela« med Jutarnjim listom (levoliberalnim) in splitskim dnevnikom (katoliškokonservativnim). To naj bi bilo očitno tudi zaradi dejstva, da je Slobodna Dalmacija še pred odslovitvijo Dežulovića zamenjala prvega kolumnista Davorja Krileta; nadomestil ga je Tihomir Dujmović, s katerim je zagrebški Večernji list zaradi njegovih nacionalistično-šovinističnih stališč pred tremi leti prekinil sodelovanje.