Avstrijska Koroška je zaradi Hypo Alpe-Adria-Bank, ki je povzročila največjo bančno afero v Avstriji po letu 1945, še naprej v velikih finančnih težavah. Deželna vlada si je morala konec aprila od avstrijske vlade sposoditi 343 milijonov evrov, da je lahko plačala svoje uslužbence. »Atene so ob Vrbskem jezeru,« pišejo dunajski časopisi.

Deželni izdatki se zaradi dolgov iz afere Hypo povečujejo, prihodki stagnirajo, na Dunaju pa skrbno spremljajo vsak evro, ki ga porabi deželna vlada v Celovcu. Kulturna društva in športni klubi nimajo denarja, med drugim so na udaru tudi slovenski društva in kulturniki. Tudi muzeji in šole varčujejo. Zdi se, da je finančna kriza tudi dober izgovor, da deželna vlada ukinja manjše podeželske šole, kjer je vse manj otrok. Prav tako ni več denarja za socialna stanovanja. Podjetja, zlasti gradbena, imajo težave, ker ni javnih naročil. Deželna vlada je celo ustavila nekatere projekte renoviranja, prav tako ne bo popravljala cest. Raven brezposelnih je velika zlasti na območju Špitala, celo največja v Avstriji, in sicer 12,5-odstotna, torej večja kot v Sloveniji, medtem ko je v celotni Avstriji več kot dvakrat nižja kot v Sloveniji.

Haiderjev bankomat

Vsekakor so leta velike blaginje za avstrijsko Koroško mimo. Vrednost jamstev, ki jih je nekdanji deželni glavar Jörg Haider dal za posojila Hypo banke, presega 10,2 milijarde evrov. Tega majhna avstrijska dežela s 550.000 prebivalci ne bo mogla odplačati sama, saj ta vsota za nekajkrat presega njen letni proračun.

Avstrijska Koroška je predolgo živela preko svojih zmožnosti in zdaj mora to plačati. Do Haiderjeve smrti v prometni nesreči leta 2008 je Hypo banka financirala njegovo razsipno politiko kruha in iger: nagrajeval je rojstvo otroka, nizke pokojnine izboljševal z dodatki, zapravljal za veličastna praznovanja, zlasti za obletnice koroškega plebiscita 10. oktobra 1920. Izdatki deželne vlade so tako že pred več kot desetimi leti vsako leto naraščali, prihodki pa ne.

Pravzaprav so na Koroškem to politiko, ko so deželno banko uporabljali kot bankomat, vsi podpirali. Sicer je leta 2003 voditelj koroške Ljudske stranke Georg Wurmitzer nastopil proti temu, da dežela neodgovorno daje poroštva za posojila Hypo banke, toda zaradi interesov na zvezni ravni ga je njegov nadrejeni v stranki in tedanji kancler Wolfgang Schüssel utišal. Če pa bi Haider danes še živel, bi ga zaprli tudi zato, ker je iz Hypo banke nezakonito financiral svojo stranko.

Menda pa bo avstrijske davkoplačevalce Haiderjeva banka vsega skupaj stala več kot 20 milijard evrov. Med drugim je veliko njenih milijard, namenjenih za turistične projekte v Dalmaciji, zašlo v Liechtenstein in druge davčne oaze. Ni presenetljivo, da druge avstrijske dežele Koroški nočejo pomagati. Vsekakor pa v njej povprečni človek še vedno živi bolje kot južno od Karavank. Menda tudi zdravstvo kljub drastičnemu zmanjšanju sredstev še vedno deluje dobro.

Finančna kriza je prizadela predvsem športna in druga društva, ki so odvisna od sponzoriranja in državnih subvencij. Tako letos ne bo 83. Koroške veslaške regate, ki bi morala potekati to soboto in nedeljo. Tudi celovško gledališče je ustavilo svoje delovanje. Nekateri kulturniki v zadnjih dneh demonstrirajo, ker ne prejemajo več podpore.