V nedeljo sta moška začela streljati pred dvorano v Dallasu, kjer je potekala razstava karikatur preroka Mohameda. Islamska država zdaj z drugega konca sveta, iz iraškega Mosula, kjer ima sedež njena radijska postaja Al Bajan, sporoča, da je napad v Teksasu, v katerem sta umrla oba napadalca, en varnostnik pa je bil ranjen, zrežirala sama.

Ali je to res, se bo moralo šele izkazati. Islamska država je v preteklosti že prevzemala odgovornost za napade, čeprav ni bilo dokazov o njeni vpletenosti. Napad v ZDA, povezan s spornimi karikaturami, pa je zanjo vsekakor priložnost za širjenje groženj Američanom in tudi drugim, ki sodelujejo v koaliciji proti njej, da na svojih tleh niso varni. »Ameriki sporočamo, da bo tisto, kar prihaja, še huje in bolj bridko. Prizadelo vas bo, ko boste videli, kaj počnejo naši vojaki,« je v sporočilu zapisala Islamska država. Gre za prvi primer, da prevzema odgovornost za napad v ZDA.

Obsojen, a ne za terorizem

Ali gre samo za propagando ali ne, torej še ni jasno. Je pa znano, da so imele ameriške varnostne službe enega od napadalcev že dlje časa pod drobnogledom. Washington Post je prvi poročal, da so 30-letnega Eltona Simpsona od leta 2006 spremljali, ker je bil v stiku z osebo, ki naj bi skušala v Arizoni vzpostaviti teroristično celico. V stiku pa je bil tudi z zaupnikom FBI in mu povedal, da želi oditi na bojišče v Somalijo. Leta 2010 se je znašel na sodišču, ker je glede svojih namer lagal pod prisego. Obsojen je bil na globo in triletno pogojno kazen, sodnica pa je zavrnila obtožbe o povezavah z mednarodnim terorizmom. Drugi napadalec, Nadir Soofi, je bil Simpsonov sostanovalec.

Prispelo 350 karikatur

Napad sta izpeljala v konferenčnem centru v Garlandu pri Dallasu, kjer je skrajna desničarska organizacija Pobuda za obrambo ameriške svobode organizirala sporno razstavo karikatur islamskega preroka in za najboljšo obljubila 10.000 dolarjev nagrade. Prišlo je 350 karikatur z vsega sveta in zmagala je tista, na kateri roka avtorja riše preroka Mohameda, ki vihti meč in jezno pravi: »Ne smeš me risati!« Avtor pa mu odgovarja: »Ravno zato te rišem.« Slikanje preroka je za mnoge muslimane žaljivo.

Simpson in Soofi sta pri vhodu na parkirišče začela streljati proti varnostnikom in policistom. Enega varnostnika sta ranila, policist, ki je bil poleg, pa je oba ustrelil in ubil. V konferenčnem centru za streljanje niso vedeli, dokler ni bilo vse mimo.

Pristojne službe naj bi se sicer podrobno pripravljale na varovanje dogodka. Karikature preroka Mohameda so v zadnjem času povzročile veliko jeze med muslimani, skrajneži so zaradi njih načrtovali in izpeljali več napadov, najhujšega januarja letos v Parizu, ko je bilo na sedežu satiričnega tednika Charlie Hebdo ubitih dvanajst ljudi.