Bešićevo podjetje NTD Tabi je tedaj prevzelo v upravljanje košaško klavnico in prezaposlilo 54 ljudi. Vendar se tedaj napovedani optimistični scenarij ni udejanjil. Po prepričanju kriminalistov in tožilstva je namreč Bešić že od začetka imel protipravne naklepe. Kmalu po prevzemu klavnice je prenehal plačevati najemnino, 51 zaposlenim, ki so jih 29. aprila 2013 ponovno prevzeli Košaki TMI, pa je ostal dolžan dve plači. Mariborski kriminalisti so ga septembra lani obremenili s kazensko ovadbo, preiskovalni sodnik pa ga je zaradi begosumnosti vtaknil v pripor.

Bešićevi družbi NTD Invest in NTD Tabi sta v letih 2012 in 2013 odkupovali živino za zakol, prodajo pa je opravljala tretja družba, katere lastnik je bil prav tako on. Vendar prejetih kupnin ni v celoti nakazal družbama, ki sta odkupovali živino, zaradi česar nista v celoti poplačali najemodajalca klavnice in več dobaviteljev živine, med katerimi sta bili največji kmetijski zadrugi Hoče in Selnica ob Dravi. Skupna premoženjska škoda naj bi znašala kar okoli 450.000 evrov.

Z računa dvignil 450.000 evrov

Na sojenju v Mariboru, ki ga vodi sodnica Danila Dobčnik Šošterič, mu je tožilstvo na predobravnavnem naroku ponudilo kazen pet let in tri mesece zapora. Vendar je Bešić ponudbo zavrnil, saj ni priznal krivde in zdaj iz priporne celice dokazuje svojo nedolžnost. »Z razdalje zdaj veliko bolje vidim zadevo,« je Bešić dejal na včerajšnji glavni obravnavi. »Zdaj ne bi še enkrat reševal Košakov in 200 zaposlenih. Pred dvema letoma smo mislili, da bomo uspeli. Zdaj pa drugi normalno živijo naprej, jaz pa sem v priporu in vsi pljuvajo po meni.« Ko je prezaposlil 48 delavcev, mu je tedanji direktor Košakov Jure Bojnec dejal, da bodo šli v stečaj, če ne prevzame tudi obrata mesne konfekcije in mesnega centra z zaposlenimi vred, je trdil obdolženi. »Za odločitev sem imel tri dni časa,« se je spominjal. »In sem se odločil, kot sem se, v Košakih pa so mi obljubljali pomoč, češ da bodo zadruge prepričali, da gre voz v pravo smer.«

Med obremenilnimi indici, ki naj bi dokazovali Bešićev goljufivi naklep, je tudi ugotovitev, da je njegovo podjetje januarja 2014 nakazalo približno 450.000 evrov na račun neke Bešićeve firme v Avstriji, nato pa je ta denar dvignil v gotovini. Bešić pravi, da je bil denar namenjen za depozit nekemu dobavitelju živine. »Zaupal mi je in imela sva dogovor, da mu poplačam dolg, da lahko nato poplača kmete,« je trdil obdolženi. Sodišče se je strinjalo, da bo tega dobavitelja zaslišalo na prihodnji glavni obravnavi, 24. aprila bo ponovno povabilo tudi stečajnega upravitelja Gorazda Zemljariča, ki je za Bešića opravljal računovodske storitve.

Bešićevo ime se je v medijih nazadnje pojavilo februarja letos po razkritju Dnevnika, da je nacionalni preiskovalni urad kazensko ovadil direktorja družbe SŽ-Vleka, tehnika (VIT) Dušana Žičkarja in nekdanjega prvega moža SŽ-Železničarskega gradbenega podjetja (SŽ-ŽGP) Leona Kostiova. Slednji naj bi leta 2008 sklenil 400.000 evrov vreden posel s podjetjem NB Inženiring. Zadnji lastnik zdaj že izbrisanega NB Inženiringa je bil Bešić, ki je bil tudi ustanovitelj in direktor podjetja Daltar, katerega lastniška veriga se konča v Liechtensteinu. Daltar je s svetovanjem in nadzorom projekta šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6), na hidroelektrarnah na Savi in Muri ter projektu črpalne hidroelektrarne Kozjak od družbe HSE Investa dobil skupno 580.000 evrov. Zaradi tega posla je leta 2013 s položaja odstopil direktor HSE Investa Dušan Žgajner.