Zadnji dan pogajanj pred današnjim iztekom roka za preliminarni dogovor med Iranom ter peterico stalnih članic varnostnega sveta ZN in Nemčijo o nadaljnji usodi iranskega jedrskega programa se je po navedbah neimenovanega kitajskega diplomata prevesil iz zmernega optimizma v mrakobno vzdušje. Navkljub vrsti kompromisov sedmerici zunanjih ministrov ni uspelo najti rešitve pri najpomembnejših vprašanjih, to pa so čas prekinitve iranskega jedrskega programa, pri katerem je Teheran pristal na desetletno obdobje, pogajalska šesterica pa vztraja pri petnajstletnem in dodatnih zavezah za čas po tem. Soglasja ni niti o načinu ukinjanja mednarodnih sankcij. Iran, ki je zaradi njih v globoki gospodarski krizi, želi njihov takojšnji umik, ZDA, Francija, Velika Britanija, Rusija, Kitajska in Nemčija se s tem ne strinjajo, imajo pa same različna stališča, kako ukinjanje sankcij izpeljati. Del jih je namreč sprejetih pod okriljem Združenih narodov, ZDA pa imajo še svoj paket mimo svetovne organizacije, v katerega so pri finančnem in naftnem embargu pritegnile nekatere zaveznice.

Iran se zaveda, da so ameriške sankcije na teh pogajanjih pretrd oreh in se z njimi niti ne ukvarja, želi pa takojšnjo sprostitev mednarodnih tudi z zavestjo, da bi bila ponovna uvedba zaradi drugih nesoglasij med peterico stalnih članic v varnostnem svetu ZN precej otežena. Zahodna četverica v pogajalski skupini zato vztraja, da se morebitne ukinjene sankcije avtomatično obnovijo, če se Teheran ne bi držal dogovorov.

Lavrov čaka na dogovor v Moskvi

Teheran je pred časom že pokazal pripravljenost, da že delno obogateni uran pošlje na tuje z obljubo, da mu bo dostopno gorivo za jedrsko elektrarno in raziskave. Omenjala se je Rusija, je pa minuli konec tedna pricurljala vest, da se iranski verski in z njim politični vrh zdaj s tem ne strinjata.

Očitno je, da Rusija z iranskimi zahtevami nima večjih težav. Zunanji minister Sergej Lavrov je namreč včeraj popoldne zapustil Švico zaradi obveznosti v Moskvi s pojasnilom iz njegovega kabineta, da se bo v Lozano vrnil, če bo prišlo do dogovora. Po zadnjih novicah iz omenjenega švicarskega mesta bodo pogajalci trdo delali pozno v noč in morda celo do jutranjih ur, da bi ujeli zadnji marčevski dan, ki so si ga sami določili za tako imenovani načelni dogovor pred vseobsežnim jedrskim sporazumom, predvidenim za letošnji 1. junij.

Njegov temeljni cilj je Iranu preprečiti izdelavo jedrskega orožja, pri čemer Teheran vztrajno zanika tovrstni namen in zatrjuje, da je ves njegov jedrski program usmerjen k miroljubni rabi. Posledično zato ne nasprotuje inšpekcijam mednarodne agencije za jedrsko energijo, je pa pogajalce, ki se po dvanajstletnem prepiru že poldrugo leto trudijo najti rešitev spora, nedavno znova vznemiril s ponudbo, da se večjemu številu dosedanjih centrifug za bogatenje urana odpove v zameno za manjše število sodobnejših.