Po mnenju okoljske agencije bi smrad, ki bi se širil s farme, onemogočil normalno življenje prebivalcem, ki bi bili od objekta oddaljeni 100 metrov, in zapornikom, ki bi bili od farme odmaknjeni 250 metrov.

V obrazložitvi je okoljska agencija še dodala, da MPP ni predstavil načrtov, kako bi ustavili prehajanje vode, v kateri bi bile visoke koncentracije amonijaka, v okolje – in s tem onesnaževanje podtalnice ter naravnih habitatov, še dodaja Guardian.

Zavrnitev odobritve okoljskega dovoljenja je rezultat dolge besedne vojne med MPP, lokalnim prebivalstvom in okoljevarstvenimi skupinami. MPP je pojasnil, da bo občinski svet v Derbyshireju zdaj najbrž zavrnil tudi izdajo gradbenega dovoljenja.

V Združenih državah Amerike in Evropi je vzreja prašičev postala vse bolj podobna industriji. Britanska zveza kmetov je zato že večkrat poudarila, da je njihov način vzreje prašičev treba zaščititi, saj bo država s tem poskrbela tudi za boljšo samooskrbo. Peter Melchett, predstavnik skupine kmetov, ki se ukvarjajo z ekološkim kmetijstvom, je ob odločitvi okoljske agencije dejal: »Kar je najpomembnejše pri tej odločitvi je sporočilo, ki ga je prijela britanska kmetijska industrija glede vzreje živine.«

MPP je poudaril, da še niso rekli zadnje besede. »Zdaj, ko smo končno prejeli odločitev okoljske agencije, se lahko lotimo novih načrtov. To ni konec, temveč začetek nove faze,« so opozorili. Družba letno na šestih farmah vzredi okoli 100 tisoč prašičev.