Doslej se Obami z vetom ni bilo treba ubadati, ker je republikansko večino v predstavniškem domu nevtralizirala demokratska večina v senatu. Republikanci pa so januarja prevzeli večino tudi v senatu, kjer bodo včasih uspeli preseči demokratsko obstrukcijo in sprejeti kakšen predlog zakona, pisan na kožo njihovi politiki.

Obama bo na takšne predloge brez dogovarjanja z njim ali demokrati dal veto, kar je doslej že večkrat zagrozil. Zadnji dve leti predsedniškega mandata se bo Obama tako postavil v vlogo republikancev, ki so zadnja štiri leta uspešno blokirali vse njegove bolj levo usmerjene pobude.

Obama: Naftovod ZDA ne bo prinesel koristi

Prvi dve leti vladanja od leta 2009 je imel Obama demokratsko večino v kongresu, zaradi česar je lahko sprejel zdravstveno reformo in še nekaj drugih pobud. Veto na zakon o naftovodu, za katerega se zavzema Kanada skupaj z republikanci, ne pomeni, da naftovoda nikoli ne bo. Obama je le zavrnil predlog zakona, ki dovoljuje takojšnji začetek gradnje, saj še vedno tehta vse argumente za in proti.

Obama sicer meni, da naftovod za ZDA ne bo prinesel veliko koristi in še vedno preučuje okoljske posledice. Tako neposredne v primeru morebitnega izliva kot tudi posredne, kot je vpliv porabe fosilnih goriv na podnebne spremembe. Zaradi tega naftovoda verjetno pod Obamo ne bo.

Pomemben predvsem za republikance v Washingtonu

Američane naftovod ne zanima preveč, le republikanci so iz njega naredili glavno vprašanje politike v Washingtonu. Ko so ga sprejeli v obeh domovih, so pripravili veliko slovesnost, Obama pa je svoj veto vložil tiho. "Pravica veta jemljem resno, kakor tudi mojo odgovornost do Američanov," je na kratko sporočil Obama.

Predsednik predstavniškega doma kongresa John Boehner pa mu je odvrnil, da dela nacionalno sramoto in ovira ustvarjanje novih delovnih mest, skupaj z večjo energetsko neodvisnostjo ZDA.