Podjetje Kompas Xnet, ki zaposluje 19 ljudi, je v leto 2015 stopilo izjemno optimistično. Februarja so zaposlili že dva nova sodelavca, iščejo še enega specialista. Če bo šlo vse po načrtih, bodo pred poletjem zaposlili vsaj še enega.

Predvsem potrebujejo informatike, specialiste za določene tehnologije, kot so sistemski inženirji in programerji, od njih pa pričakujejo predanost novim tehnologijam in željo po nenehnem izpopolnjevanju. »Le tako lahko sledimo viziji, da so vsi naši zaposleni vrhunski specialisti, ki so sposobni delati tudi pri najzahtevnejših projektih. Še več, zaupanje strank nas izjemno zavezuje, zato moramo biti pripravljeni, da izpolnimo njihova pričakovanja,« pravi direktorica Branka Slinkar, ob čemer poudari, da dobrih kadrov na trgu praktično ni.

»Včasih se kdo oglasi, ker bi želel spremembo v svoji karieri. Zelo veliko kadrov smo sami vzgojili, tako da smo dali priložnost mladim študentom. Večina se jih je odlično izkazala in so postali izjemni specialisti.«

Slinkarjeva pri tem poudarja, da je izjemno pomembno, da ljudje zaradi dela niso prekomerno obremenjeni. Pogosto imajo konice, ko se bližajo roki za oddajo projektov in morajo delati tudi več kot osem ur na dan. »Da pa bi vzeli še kakšen projekt, zaradi katerega bi morali sodelavci delati pozno popoldne in še ponoči, mi še na misel ne pride,« poudarja Branka Slinkar. Ob manj obremenjenih dnevnih si njeni sodelavci običajno vzamejo čas za dodatno izobraževanje in testiranje novih tehnologij.

»Lani smo izvedli nekaj šolanj na Islandiji in Norveškem, zanje se dogovarjamo tudi letos. Ponosna sem, da lahko potrdim, da smo že sredi oktobra lani začeli zelo zanimiv in zahteven projekt v Azerbajdžanu, ki bo trajal vse do konca junija letos. Odzivi naročnika so že zdaj zelo pozitivni. In obetajo se nam še novi projekti. Gre za Evropske športne igre v Bakuju, kjer naša ekipa igra pomembno vlogo pri zagotavljanju IT-podpore. Marca imamo nekaj svetovalnih dni na Malti, ki potencialno tudi odpirajo vrata za naprej. Delamo za to, da bo takih projektov še več, saj se intenzivno povezujemo na vseh ravneh.«

V Zlati niti želijo sodelovati, da dobijo čim jasnejšo sliko o sebi. Še posebno zadnji dve leti so namreč vsi izjemno osredotočeni na izzive, ki jih pred njih dnevno postavlja kriza. Bojujejo se na trgu, iščejo nove priložnosti in razpoloženje ni več tako zelo sproščeno, kot je bilo pred recesijo. »Vsakega od nas se je dotaknila in zato smo vsi malo bolj zaskrbljeni. Zato včasih res potrebuješ, da ti nekdo postavi ogledalo in ti pove, da delaš dobro, ti pokaže uspehe, ki se jih niti ne zavedaš. Priznam, da se v pogovoru z drugimi pogosto zalotim, da so mi nekatere stvari tako zelo samoumevne, da jih sploh ne gledam kot posebne dosežke. Pa v resnici so,« poudarja Branka Slinkar. jpš