Po slabem desetletju in leto dni pred iztekom obstoječega sistema dimnikarske službe konec leta 2015 je vlada lani septembra prvič odvzela koncesije za izvajanje dimnikarske službe. Zaradi več sto tisoč evrov neplačanih davkov in prispevkov bosta po pojasnilih ministrstva za okolje in prostor (MOP) Dimnikarstvo Primc in Dimnikarski energetski servis z izborom novih koncesionarjev izgubila javna pooblastila na območjih Ajdovščina, Divača, Hrpelje Kozina, Logatec, Ilirska Bistrica, Komen, Piran in Sežana. Zaradi stečaja pa je podjetje Dimteh vrnilo še koncesijo za Mengeš.

Odpora do Planinčevih ne skrivajo

Toda nove koncesionarje vlada oziroma MOP izbira nezakonito, trdi lastnik dimnikarskega podjetja Marco Polo Adriatik Damjan Planinc. Na oktobrskem javnem razpisu je družba oddala kandidaturo za vsa območja z izjemo Ilirske Bistrice, a je doslej na vseh izgubila. Za Ajdovščino, Logatec, Mengeš in Piran je vlada koncesijo dodelila drugemu ponudniku, včeraj pa je z začasno koncesijo enako storila še s Sežano, Komnom in Ilirsko Bistrico. »Že ob odpiranju ponudb smo od tričlanske komisije ministrstva večkrat slišali, da smo prevaranti in da izkoriščamo delavce,« na sporen odnos MOP do celotne njegove družine opozarja Planinc in napoveduje upravne tožbe in kazensko ovadbo članov komisije.

Da družina Planinc pri njih ni dobro zapisana, pa na ministrstvu ne skrivajo. »Družba Marco Polo Adriatik je lastniško ali kako drugače povezana in prepletena z drugimi družbami, ki so oziroma so bile koncesionarji za posamezna dimnikarska območja. To so Energetski servis, E. D. T. servis, Dimnikarski energetski servis, Dimnikarstvo Primc in Dimteh, ki je v stečaju. Omenjene družbe nenehno ovirajo nadzor nad izpolnjevanjem pogojev glede izvajanja dimnikarske službe, saj med drugim tudi z rotiranjem posameznih dimnikarjev in zavajanjem glede opreme zamegljujejo dejansko stanje na posameznem dimnikarskem območju,« so sporočili z ministrstva.

Po njihovih pojasnilih zaradi večletnega izčrpavanja naštetih družb te ne izvajajo dimnikarskih storitev ali pa so jih oddale v podkoncesijo oziroma so prodale koncesijo drugim izvajalcem, kar je nezakonito. »Velika večina dimnikarjev, ki jih je kot izvajalce dimnikarske službe na javni razpis prijavila družba Marco Polo Adriatik, je v resnici administrativnih delavcev in članov širše družine Planinc ter so v Ljubljani, dimnikarske službe pa ne izvajajo, ker nimajo ustreznih znanj,« pravijo na ministrstvu. Ob tem poudarjajo, da so se resnični dimnikarji prezaposlili drugam, kar je ob pomanjkanju dimnikarjev operativcev v Sloveniji logična poteza tudi zato, ker ima celotna skupina povezanih družb stalne težave s plačevanjem prispevkov ter izplačevanjem plač in drugih obveznosti iz delovnega razmerja.

Konec izigravanja prek veriženja podjetij

Ministrstvo je o tem že obvestilo pristojne inšpekcije in organe pregona, hkrati pa je opozorilo, da so vsa dimnikarska podjetja družine Planinc pred stečajem. »Iz javno dostopnih podatkov je razvidno, da imata družba Energetski servis in E. D. T. servis blokirane račune, Dimnikarstvo Primc in Dimnikarski energetski servis transakcijskih računov sploh nimata več, družba Dimteh pa je v stečaju. V njihovem ravnanju gre predvsem za zavlačevanje oziroma onemogočanje postopkov za zagotovitev ustreznega izvajanja dimnikarske službe, ker imajo korist v smislu nadaljnjega izvajanja storitev brez upoštevanja predpisov.«

Zaradi stalnega zavajanja in neresničnih navedb ter kršitev koncesijske pogodbe in predpisov s področja dimnikarstva je ministrstvo napovedalo nadaljnje izločanje z družino Planinc povezanih podjetij oziroma odvzem koncesij na območjih, kjer je izvajanje dimnikarske službe še povezano z njimi. »Treba se je izogniti nadaljnjemu zavajanju oziroma vsaj preprečiti, da bi isti ljudje, ki so za skupno več sto tisoč evrov ogoljufali več deset dimnikarjev za plačilo prispevkov in plač, državo pa za davke, s pomočjo nove družbe to nadaljevali,« je ministrstvo še pred včerajšnjo odločitvijo jasno sporočilo, da družba Marco Polo Adriatik tudi pri pridobivanju preostalih razpoložljivih koncesij ne bo uspešna.

Lastniške povezave pravno nepomembne

Planinc očitke ministrstva zavrača. »Res je, da sem jaz lastnik Energetskega servisa in Marca Pola Adriatik, ki je lastnik E. D. T. servisa. Da smo lastniško povezani z drugimi podjetji, da so od mojega očeta ali bratranca, to pa je laž.« Toda v Ajpesovih evidencah je njegov oče Miran Planinc zapisan kot lastnik podjetja Dimteh, dobro leto je bil tudi stoodstotni lastnik Dimnikarskega energetskega servisa, najti pa ga je tudi med ustanovitelji Dimnikarstva Primc. »Pri komunikaciji z ministrstvom se vedno pojavlja ena oseba, Miran Planinc,« dodaja MOP. Tudi imena drugih lastnikov in zastopnikov (Mihael Gruden, Zoran Planinc, Milan Kukovec) se v podjetjih ponavljajo, podjetja Dimteh, Dimnikarski energetski servis in Dimnikarstvo Primc pa hkrati delijo isti naslov (Jamova cesta 97, Ljubljana).

A tudi če bi podjetja bila lastniško povezana, to po nobenih pravilih, razpisnih pogojih ali zakonodaji nima pravne teže in nima kaj iskati v vladni odločbi, opozarja Damjan Planinc. Toda pri podeljevanju novih koncesij podjetje Marco Polo Adriatik formalno ni izgubljalo zaradi lastniških povezav s spornimi dimnikarskimi podjetji. O tem bomo pisali v prihodnjih dneh.