Ekstremna rast vrednosti švicarskega franka, ki je bil včeraj le odtenek manj vreden kot evro, ni prizadela le posojilojemalcev, temveč tudi švicarska podjetja, turistične ponudnike – v smučarskem središču Davos naj bi že na veliko nižali cene – in pomembne svetovne igralce na finančnih trgih. Nihče namreč ni pričakoval, da bo švicarski frank proti večini svetovnih valut v enem samem dnevu pridobil 15 ali več odstotkov vrednosti.

Kako nepripravljeni so bili vlagatelji na presenečenje Švicarske centralne banke (SNB), ki je še decembra nakazovala, da bo naredila vse za ohranitev nizke vrednosti franka v primerjavi z evrom, dokazuje izredno visoko število stav na znižanje vrednosti franka. Teh je bilo minuli teden kar 26.444 (največ po maju 2013), kažejo podatki ameriške komisije za trg opcijskih pogodb (CFTC).

Rezultat so izredno visoke izgube in prve žrtve med vlagatelji. Najvišjo ceno za napačno stavo je plačal Američan jugoslovanskih korenin Marko Dimitrijević, vodja ameriških hedge skladov Everest Capital. Stava na znižanje vrednosti franka z vzvodom, s katero je še decembra dosegel lep donos, je bila v enem dnevu usodna za 24 let star in 830 milijonov dolarjev vreden sklad Everest Capital Global. Dimitrijeviću je po katastrofi ostalo še sedem skladov, skupno vrednih 2,2 milijarde dolarjev.

Šok je do temeljev stresel še nekatere velike hedge sklade. Comac Capital, ki upravlja 1,2 milijarde dolarjev premoženja, naj bi v enem dnevu izgubil osem odstotkov vrednosti. Visoke izgube je doživel tudi 14,7 milijarde dolarjev vreden sklad Discovery Capital Management. Brez prask je niso odnesli niti vzajemni skladi. John Hancock Absolute Return Currency Fund, ki upravlja skoraj 2 milijardi dolarjev premoženja, je izgubil 8,7 odstotka vrednosti. To je najvišji padec izmed vseh skladov v bazi spletnega medija Bloomberg.

Banke, ki so aktivne na valutnih trgih, so v precej podobnem položaju. Nemška Deutsche Bank in ameriški Citigroup naj bi zaradi rasti švicarskega franka ustvarila skupno okoli 400 milijonov dolarjev izgube, britanski Barclays pa naj bi bil ob nekaj deset milijonov dolarjev. Le investicijska banka Goldman Sachs naj ne bi pričakovala izdatnega poslabšanja poslovnega izida.

Tega ne bi mogli trditi za finančne institucije, specializirane za trgovanje na valutnih trgih. Britanski Alpari je zaradi zgrešenih stav zašel v hude finančne težave, iz katerih še išče rešitev. Ameriški FXCM, eden največjih trgovcev s svetovnimi valutami, pa je bil že včeraj primoran najeti 300 milijonov dolarjev zasilnega posojila. Finančni družbi Leucadia National bo moral za pomoč plačati desetodstotne obresti. Delnice FXCM so zaradi pretresa včeraj umaknili iz trgovanja na newyorški borzi (NYSE).