Posebni smo tudi zaradi dejstva, da imamo edini ministra za javno upravo. Tega nisem zasledil nikjer v Evropi. Da je Cerarjevi vladi to izjemno pomembna funkcija, dokazuje, da je obenem podpredsednik vlade.

Resnici na ljubo je minister za javno upravo Koprivnikar v intervjuju v Dnevniku omenjal, da mora biti javna uprava čim manjša, kar pozdravljam. A ta izjava je v njegovem primeru čisto zavajanje, saj je on sam sodeloval v pogajanju, kjer je Mramorjev načrt o 3-odstotnem zmanjšanju mase plač neslavno propadel. Izjavil je tudi, da je proti odpuščanju v javni upravi, da pa naj bi ta bila učinkovitejša. In da je treba postaviti merila za uspešnost in učinkovitost. Menim, da se to v njegovem mandatu ne bo zgodilo. To poudarjam, ker očitno ne vidi potrebe, da bi končno javno upravo izločil iz javnega sektorja, da bi lažje uvidel pravi problem preobsežnosti in s tem neučinkovitosti javne uprave. V enem od člankov sem navedel, da je v javni upravi 45.000 birokratov preveč. Njihove plače letno bremenijo Slovenijo za 2 milijardi evrov. Da o škodi zaradi njihove neučinkovitosti ne govorim. Kar pol leta smo imeli blokirana evropska sredstva, ker svojega dela niso opravili ne pravočasno ne natančno. Na to nas stalno opozarjajo tudi naši tuji partnerji, a tega birokrati, zbrani okoli Cerarja, nočejo videti.

Seveda ne mislim, da bi morali te ljudi nemudoma odpustiti. Prej bi morali vzpostaviti pravi trg dela. Napisal sem že, da bi morali za 30 odstotkov zmanjšati prispevke iz plač, da bi bili naši delavci konkurenčnejši, pa bi se našlo delo tudi za nastali višek iz javne uprave. Manjkajoči denar pa dobiti z bistveno večjim obdavčenjem zdravju škodljivih izdelkov in široke potrošnje. To bi morala biti ena od pravih reform Cerarjeve vlade, a se bojim, da tega ne bomo doživeli. Vsem večjim in bistvenim reformam se zaradi strankarske ujetosti in poceni kupovanja socialnega miru izogiba.

Nekaj dni nazaj so s težko muko našli nekaj sredstev za izvajanje javnih del. Šlo je za 8 milijonov evrov, s čimer bo vsaj za nekaj časa rešenih 5000 delovnih mest. In za leto 2015 je predvidenih samo 33 milijonov evrov. Tako in tu varčuje Cerarjeva vlada.

Ta vlada zna samo dodatno obremenjevati gospodarstvo, tako da smo unikum tudi po tem, da so delodajalci in delojemalci stavkali skupaj.

Nekaj »pametnih« ekonomistov je ob nastanku grške krize izjavljalo, da se Slovenija ne more primerjati z Grčijo. Grčijo je potopil absolutno preobsežni javni sektor in sistemska korupcija, saj njihov glavni adut turizem ni mogel ustvariti dovolj za potrebe birokracije. Grčija se je zaradi tega čezmerno zadolžila. In botri tega so bile grške politične stranke. Mislim, da smo si še kako podobni.

Menim, da je Cerarjeva vlada izguba časa in perspektive, še posebno za mlade. Mladi, katerih šolanje smo mi financirali, množično odhajajo v tujino. Trenutni kazalci o gospodarski rasti so samo rezultat trdoživosti gospodarstva in ne zaradi umirjanja politične situacije, kot se hvali Cerar.

Na žalost je v vseh vladah čedalje manj ministrov, ki izhajajo iz gospodarstva, vse več pa je ministrov, ki izhajajo iz sfere uporabnikov proračunskega denarja.

Ti običajno nimajo pojma, kako se preživlja v realnem svetu, saj so ne glede na učinek ali kakovost dela vedno dobivali plače, regrese in božičnice, o čemer večina zaposlenih v zasebnem sektorju samo sanja.

Zdravko Petrič, Kostanjevica na Krki