Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (Kad) še vedno nista dosegla soglasja o vrednosti premoženja njune skupne Posebne družbe za podjetniško svetovanje (PDP). Ta se bo v skladu z zakonom pripojila k SDH, a v Kadu niso zadovoljni s plačilom, ki jim ga za njihov delež v PDP ponujajo v državnem holdingu.

Zaradi zapletov pri konsolidaciji upravljanja državnega premoženja – to bo prevzel SDH, medtem ko se bo Kad preoblikoval v demografski sklad in se v celoti posvetil zagotavljanju sredstev za pokojninsko blagajno – naj bi potrpljenje počasi izgubljali tudi na ministrstvu za finance. Njegovi predstavniki naj bi tako že omenjali možnost menjav v vodstvih, če se ta kljub vsem doslej naročenim cenitvam in dejstvu, da so vse v lasti države, ne morejo uskladiti o ceni prenosa. Po neuradnih podatkih naj bi se razhajali v višini enega ali 1,5 milijona evrov.

PDP je trenutno v nekaj več kot 66-odstotni lasti Kada, preostali delež pa je v lasti SDH. Ta si bo v skladu z zakonom o SDH pripojil tudi delež Kada, ki bo v zameno prejel odškodnino. Vrednotenje Kadovega deleža je SDH naročil že sredi lanskega leta pri družbi P & S Capital in zanj plačal nekaj manj kot 27.500 evrov. V Kadu se s cenitvijo, ki naj bi bila med drugim delana po tržnih vrednostih, niso strinjali, zato so naročili svojo pri KF Finance. Zakon sicer jasno določa, da mora cenitev naročiti in plačati SDH. Kad je za svojo cenitev po dostopnih podatkih plačal 10.000 evrov, v KF Financah pa naj bi ugotovili, da si Kad za svoj delež v PDP zasluži milijon oziroma dva milijona evrov več, kot naj bi izračunal P & S Capital. Ta je cenitev Kadovega deleža v PDP namreč kasneje noveliral, za kar je SDH plačal dodatnih 20.500 evrov, Kadu pa za njegov delež v PDP ponudil nekaj več kot pet milijonov evrov.

In kaj bi SDH s tem dobil? PDP je med drugim lastnica 66,37-odstotnega deleža v Elanu, 70,48-odstotnega deleža v Elektrooptiki, 67,36-odtotnega deleža v Adrii Airways Tehniki, 70,97-odstotnega deleža v Palomi in 37,11-odstotnega deleža v Uniorju. Ravno cenitev slednjega naj bi med drugim zmotila nekatere nadzornike Kada. Delež v družbi, ki je v treh četrtletjih minulega leta ustvarila 155 milijonov evrov prihodkov in 5,9 milijona evrov čistega dobička, naj bi bil zaradi dolgov namreč ovrednoten na nič, pa čeprav se je Uniorju z bankami uspelo dogovoriti za reprogram posojil.

Nadzorniki Kada bodo o prodaji deleža v PDP odločali na ponedeljkovi seji, soglasja pa za zdaj po dostopnih podatkih ni. Prodaji naj bi bila brez večjih pomislekov naklonjena vsaj dva člana nadzornega sveta Kada, in sicer predsednik Samo Lozej in član Stane Seničar. Oba sta hkrati tudi člana nadzornega sveta SDH, še več, Lozej ga celo vodi, Seničar pa je njegov namestnik. Zato je slišati tudi opozorila, da sta v primeru odločanja o prenosu deleža PDP s Kada na SDH v konfliktu interesov. Predvsem predstavniki upokojencev in sindikatov v nadzornem svetu Kada naj bi bili na drugi strani prepričani, da ponujeno plačilo za Kadov delež PDP ni pošteno. Če nadzornikom Kada v ponedeljek ne bi uspelo sprejeti odločitve, bi se lahko odločanje preneslo na vlado, ki je hkrati skupščina Kada in SDH.

Naj ob tem omenimo, da je SDH proti koncu lanskega leta že prevzel premoženje še enega državnega upravljalca, družbe DSU. Za pet milijonov evrov je postal 6,9-odstotni lastnik Cimosa, v last pa prejel še 0,05 odstotka Geoplina, 12,24 odstotka turističnega podjetja Adria, 9,74 odstotka podjetja Varnost sistemi, 9,62 odstotka KDD, 0,54 odstotka Banke Celje in 0,03 odstotka Zavarovalnice Triglav.