Vlada je ob tem določila razrez izdatkov državnega proračuna po posameznih uporabnikih, sprejela pa je tudi zamrznitev proračunskih izdatkov v prvih dveh mesecih 2015 zunaj okvirov, ki jih je posebej določila za vsakega proračunskega uporabnika.

Vlada je potrdila še časovnico sprejemanja spremenjenega proračuna za prihodnje leto, po kateri ga mora vlada sprejeti do konca januarja.

Vlada se je odločila še, da bo Slovenija za del evropsko sofinanciranih projektov najela posojilo Evropske investicijske banke. Služba vlade za razvoj in kohezijsko politiko mora tako določiti projekte, sofinancirane s sredstvi EU, za katere bo država črpala posojilo hišne banke EU.

Mramor je zatrdil, da je s tem vlada dosegla ključni dogovor za proračun za prihodnje leto. Ta Sloveniji po ministrovih besedah omogoča, da pride v okvire pravil EU oz. t.i. fiskalnega pakta.

Mramor, ki bo podrobnosti proračunskega dogovora predstavil na novinarski konferenci v torek, je povedal, da so Evropska komisija, Evropska centralna banka, Mednarodni denarni sklad in bonitetne agencije verjeli, da bo Slovenija lahko dosegla javnofinančni cilj. Omenil je nedavno odločitev agencije Standard & Poor's, da državi obete izboljša iz negativnih v stabilne.

Ključna ugotovitev agencije je po njegovih besedah ta, da je Slovenija na pravi poti tako glede konsolidacije javnih financ kot glede politične stabilnosti.

Erjavec in Židan: Pri varčevanju nobenemu ministru ne bo lahko, vseh želja ne bo moč uresničiti

Vsak minister bo moral varčevati, nobenemu pa ne bo lahko in enostavno ne bo moč uresničiti vseh želja, sta se po današnji proračunski seji vlade za STA strinjala prvak DeSUS Karl Erjavec in predsedujoči SD Dejan Židan. Erjavec priznava, da je bila razprava burna, a ne diskriminatorna, torej bodo k stabilizaciji javnih financ morali prispevati vsi.

Vlada je namreč danes sprejela izhodišča za spremembe proračuna za leto 2015. Višino primanjkljaja je določila pri 1,35 milijarde evrov, višino izdatkov pa pri 9,85 milijarde evrov. S tem naj bi javnofinančni primanjkljaj prihodnje leto znašal 2,8 odstotka bruto domačega proizvoda, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal finančni minister Dušan Mramor.

Da so sprejeli razrez proračuna, sta v izjavi za STA po seji vlade potrdila tudi vodji koalicijskih DeSUS in SD, zunanji minister Erjavec ter minister za kmetijstvo Židan.

Kot je dodal Erjavec, bodo morali vsi varčevati in iskati notranje rezerve. A je po njegovih besedah za vlado zelo pomembno, da doseže strateški cilj oziroma omenjeni primanjkljaj. "Če bomo to dosegli, je Slovenija na dobri poti, da se izvijemo iz krize - glede na to, da je tudi za prihodnje leto napovedana gospodarska rast," je povedal Erjavec.

Zato današnjo sejo vlade vidi kot "korak v pravo smer k stabilizaciji javnih financ in k temu, da Slovenija v Evropi ne bo več problem". Nobenemu ministru pa ne bo lahko, je še pristavil Erjavec in priznal, da je bila današnja razprave vladne ekipe "burna, ni bila pa diskriminatorna; vsi bomo pač morali dati svoj prispevek k stabilizaciji javnih financ".

Židan pa je pojasnil, da mora zdaj vsak minister najti svoje rezerve. Tudi vseh želja, ki so prisotne, tako po njegovi oceni "enostavno ne bo mogoče uresničiti".

Kot je dejal, to v praksi pomeni, da morajo ministri oblikovati seznam prioritet na področjih, ki jih pokrivajo, ter realizirati tisto, kar je najbolj pomembno za ljudi in za gospodarska gibanja. Vsak minister bo torej moral prevzeti svoj del bremena, kot sta ga tudi javni sektor in gospodarstvo - to daje realno možnost za nadaljevanje gospodarske rasti tudi v letu 2015, je ugotavljal Židan.

Mramor: Revizija DUTB odkrila nepravilnosti, vlada še ni dorekla ukrepov

Vlada je prejela revizijsko poročilo računskega sodišča glede delovanja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) v letu 2013, ki ugotavlja določene nepravilnosti, je danes v Ljubljani vlade povedal finančni minister Dušan Mramor. Vlada zdaj primerja to revizijo in poročilo KPK in se dogovarja, kateri ukrepi bi bili primerni.

Mramor je na novinarski konferenci po seji vlade povedal, da primerjajo revizijo računskega sodišča in poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) ter se dogovarjajo, kateri ukrepi bi bili najprimernejši.

"Računsko sodišče je analiziralo leto 2013 in ugotovilo določene nepravilnosti, sedaj pa je treba ugotoviti, kaj so sorazmerni ukrepi temu," je dejal minister. Povedal je, da bo vlada ukrepe sprejela v januarju.