Na leto se utopi več kot 370.000 ljudi po vsem svetu. Več kot polovica žrtev je mladih, starih pod 25 let, med njimi je največ otrok, starih manj kot pet let, so zaključki poročila Svetovne zdravstvene organizacije (SZO).

»Utopitev je nepotrebna izguba življenja. Vlade po svetu morajo sprejeti preproste preventivne ukrepe, ki jih priporoča Svetovna zdravstvena organizacija,« je poudarila njena generalna direktorica Margaret Chan.

V Sloveniji so utopitve glede na število povzročenih smrtnih žrtev na nezavidljivem tretjem mestu. Kot pravi Jurij Šerbec, podpredsednik Zveze reševalcev iz vode Slovenije, so najpogostejši vzroki za utopitev neznanje ali slabo znanje plavanja, neuporaba plavalnih pripomočkov, kot so rokavčki pri otrocih, ter slab nadzor staršev in zdravstvene težave pri starejših. Po mnenju našega sogovornika bi morali več pozornosti posvetiti izobraževanju o reševanju iz vode, otroke pa bi morali učiti tudi o kulturi ob in v vodi. Šerbec še opozarja, da se utapljanja med seboj razlikujejo. Tistih, ko nekdo krili z rokami in kliče na pomoč, je neprimerljivo manj kot tako imenovanih tihih utopitev. »Vzroki za tihe utopitve so večinoma zdravstveni. Tovrstne utopitve najpogosteje povzročijo epileptični napadi, kolapsi ali slabosti, pri starejših kopalcih pa tudi možganske kapi in infarkti.«

Največ utopitev – 90 odstotkov – se zgodi v nižje ali srednje razvitih državah. Največ žrtev vode beležijo Afrika, jugovzhodna Azija in regije zahodnega Pacifika. Za slednjo regijo je značilno, da so utopitve najpogostejši vzrok smrti med otroki, starimi od 5 do 14 let. ep