Po burni razpravi in besednem obračunavanju med premierjem Benjaminom Netanjahujem in koalicijskimi člani je 14 ministrov glasovalo za tak predlog, medtem ko jih je šest glasovalo proti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Glasovali bi lahko še pred sredo

Parlament bi o predlogu lahko glasoval še pred sredo.

Med tistimi, ki so v vladi glasovali za, so tudi člani premierjevega desnega krila iz nacionalistične stranke Likud, medtem ko so proti glasovali v stranki finančnega ministra Jairja Lapida in v gibanju pravosodne ministrice Cipi Livni.

Kabinet ministrov je dobil tri verzije osnutka zakona, pri čemer vse tri opredeljujejo Izrael kot nacionalno državo judovskega naroda. Predlog najbolj ekstremistične verzije med drugim predvideva, da se za edini uradni jezik v državi določi hebrejščina.

Netanjahu obljubil enakopravnost za vse manjšine

Člani judovskega naroda imajo posebne pravice v judovski državi, vključno z zastavo, nacionalno himno in »pravico, da se vsak Jud preseli v državo. To je zagotovljeno le za naše ljudi, v njihovi eni in edini državi«, je dejal Netanjahu. Obenem je obljubil enakopravnost za vse manjšine.

Arabski Izraelci predstavljajo 20 odstotkov od osmih milijonov prebivalcev Izraela, še piše dpa.

Nacionalna domovina judovskega naroda

Predlog pomeni, da Izrael v vseh svojih osnovnih zakonih ne bi bil več opredeljen kot »judovska in demokratična« država, ampak kot »nacionalna domovina judovskega naroda«, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Kritiki, med njimi je tudi vladna zakonodajna služba, menijo, da bi predlagana sprememba zakonov lahko institucionalizirala diskriminacijo proti 1,7 milijona arabskih prebivalcev.

Netanjahu je med drugim tudi napovedal ločeno pobudo, ki predvideva, da se Arabcem odvzame socialne pravice in pravico do prebivanja, če bi oni ali njihove družine sodelovali v nemirih, še poroča AFP.