Nezadovoljstvo med zaposlenimi v UKC Ljubljana, ki so po naših informacijah vršilcu dolžnosti generalnega direktorja Simonu Vrhuncu omenjali celo stavko, je bilo v zadnjih dneh povod za skrivnostne pogovore s predsednikom države Borutom Pahorjem in ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc. Na »čez noč« sklicanih sestankih so se po neuradnih, a zanesljivih informacijah v teh dneh predstavniki bolnišnice z Vrhuncem na čelu z ministrico za zdravje dogovarjali o okoli desetih milijonih evrov, kolikor bi jih potrebovali, da vsaj delno pridejo na suho in omogočijo znosnejše delovanje ljubljanskega kliničnega centra.

V bolnišnici krožijo informacije, da so »ustno obljubo o dodatnem denarju« dobili od ministrice. Iz krogov blizu vlade pa so glasovi bolj pritajeni, saj naj bi šlo za precej ohlapnejša razmišljanja o širitvi programov, ne pa za trdna zagotovila. Ne Vrhunec ne Kolar-Celarčeva pogovorov včeraj nista komentirala, jasno pa je, da bi vlada z ločenim reševanjem težav ljubljanskega UKC odprla pandorino skrinjico. Prav toliko kot v Ljubljani so namreč s sedanjimi razmerami nezadovoljni tudi v drugih bolnišnicah.

Ustna zagotovila Kolar-Celarčeve

K nenadnemu preobratu v odnosu do največje bolnišnice naj bi v teh dneh prispevalo dogajanje na strokovno-poslovnem odboru UKC Ljubljana. Vodstva klinik so se nameravala po naših informacijah obrniti na državnozborski odbor za zdravstvo, ki ga vodi nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar (DeSUS), ter na komisijo za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, ki jo vodi Eva Irgl (SDS). Po tej poti je namreč dodatnih 800.000 evrov izolskemu Medicorju zagotovila tudi Metka Zorc.

Takšnemu reševanju težav naj bi nasprotoval Vrhunec, ki naj bi poslovne direktorje in predstojnike prepričeval, da ostre konfrontacije z vlado ne bodo učinkovite. Kot kaže, je bil pri uspešen, saj naj bi idejo o razpravah v državnem zboru po sestanku s Kolar-Celarčevo za zdaj opustili. Vrhunec o sestanku včeraj ni želel govoriti, prav tako ne o dogajanju med zaposlenimi.

V bolnišnici so nam potrdili le, da je vrh stroke s poslovnim odborom in vodstvom bolnišnice v teh dneh razpravljal o težki finančni situaciji. Izguba je v prvih devetih mesecih narasla na 12,3 milijona evrov, nekaj deset milijonov evrov pa UKC Ljubljana dolguje tudi dobaviteljem. V bolnišnici so letos zdravili 3200 bolnikov več, kot je dopuščal plačani program. Poleg tega so mnoga zdravljenja že sama po sebi plačana preslabo, da bi to pokrilo stroške. »Naj kot primer navedemo, da je povprečna cena zdravstvenih storitev v Nemčiji in Avstraliji skoraj 3-krat višja kot v Sloveniji. V UKC Ljubljana dnevno sprejmemo vedno več pacientov iz vse države z vse bolj zahtevnimi obolenji. Zato že nekaj let zapored presegamo pogodbeni program z ZZZS, ki neustrezno vrednoti nekatera zdravljenja in število pacientov,« so poudarili.

Stavki bi se radi izognili

Predsednik sindikata UKC Ljubljana Matija Cevc nam je potrdil, da so se nekateri zaposleni v zadnjem času zavzeli za stavko. »Pobude za stavko so bile, vendarle pa menimo, da je treba počakati na rezultate pogajanj z vlado. Upamo, da stavka ne bo potrebna,« je dejal.

Ob tem opozarja, da so razmere za zaposlene resnično vse slabše. Ker zaposlovanja in nadomeščanja daljših bolniških ni, jim nalagajo vse več dela, plačila za nadure pa mnogokrat ne dobijo. »Ljudje so izčrpani, slabe volje in izgoreli,« je poudaril Cevc.