Gospod Janez (pravo ime je znano uredništvu) se je pred kratkim odločil, da bo postal samostojni podjetnik, in se je registriral kot s.p. Takoj je dobil klic iz podjetja ZPV Ljubljana oziroma Pharma si, kjer so mu za 95 evrov (brez DDV) ponudili pomoč pri izdelavi izjave o varnosti z oceno tveganja, ki jo mora imeti praktično vsak podjetnik. Na srečo, pravi gospod Janez, se je pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) o ponudbi pozanimal in izvedel, da lahko kot samozaposlena oseba brez dodatnih zaposlenih izjavo z oceno tveganja izdela tudi povsem sam in brez kakršnega koli predhodnega usposabljanja ter seveda brezplačno.

Neuporaben osnutek ali pomoč

To pa je po besedah Katarine Železnik - Logar iz OZS le eden od razlogov, zakaj je ponujeni »startpaket« obeh podjetij močno sporen. »Ti dve podjetji zelo agresivno tržita svojo ponudbo, novi podjetniki pa ob tej naši obsežni zakonodaji pogosto ne poznajo najbolje vseh svojih obveznosti. Hkrati se ustrašijo, saj jim prodajalci takoj omenijo morebitno kazen, in storitev naročijo, čeprav ni prilagojena specifikam niti podjetja niti posameznega delovnega mesta. Tega si nihče niti ne ogleda, saj je način delovanja teh dveh podjetij po spletu in pošti,« pripoveduje Železnik-Logarjeva. Tudi to je po njenih besedah sporno, saj morata biti tako usposabljanje kot ocena tveganja prilagojena tveganjem in nevarnostim, ki izhajajo iz konkretnega delovnega mesta. »Neki pavšalni osnutek ne pomaga. Podjetnik misli, da je kupil nekaj uporabnega, potem pa vidi, da mora še vedno vse narediti sam, osnutek pa je lahko namenjen tudi samemu sebi.«

»Ponudba je lahko sporna le v primeru, da je vzeta iz konteksta,« medtem vse očitke zavrača direktorica ZPV Ljubljana Jana Varl. Pravi, da njihove komercialistke vsako stranko najprej pokličejo, se seznanijo z njeno situacijo in ji predstavijo možnosti, med katerimi je za samozaposlene osebe tudi samostojna izdelava izjave o varnosti z oceno tveganja. »Tistim samozaposlenim osebam, ki menijo, da nimajo dovolj znanja, da bi tak dokument pripravile same, ponudimo vzorčno izjavo o varnosti z oceno tveganja, ki jim lahko služi kot pomoč pri samostojni izdelavi izjave. Glede na to, da je zakonodaja nedorečena in se glede interpretacije določila, da sme izjavo o varnosti z oceno tveganja samozaposlena oseba izdelati tudi brez usposabljanja, stroka ne strinja, samozaposlenim osebam ob naročilu vzorčne izjave ponudimo tudi brezplačno usposabljanje po programu prilagojenega usposabljanja delodajalcev kot strokovnih delavcev.«

Toda po pojasnilih ministrstva za delo je zakonodaja jasna. Samostojni podjetnik lahko izjavo o varnosti z oceno tveganja izdela sam in brez kakršnega koli usposabljanja, če gre za samozaposleno osebo, ki opravlja to dejavnost kot edini ali glavni poklic, pri tem pa ne zaposluje drugih delavcev in v delovni proces ne vključuje drugih oseb. Enako velja za kmete, ki razen družinskih članov v delovni proces ne vključujejo drugih oseb.

Stari znanci inšpekcije

Čeprav OZS po informacijah Železnik-Logarjeve podjetij ZPV Ljubljana in Pharma še ni prijavila tržnemu inšpektoratu, je ta pred kratkim že dobil prijavo zoper slednjega in jo obravnava. To pa ni prva prijava tega podjetja inšpektoratu. »Pred približno poldrugim letom je podjetje agresivno tržilo usposabljanje za prvo pomoč v interaktivni obliki. Prijavili smo jih inšpekciji, saj mora po naši zakonodaji to usposabljanje potekati na drugačen način in ne prek spleta, poleg tega pa ga lahko izvaja edino Rdeči križ,« pripoveduje Železnik-Logarjeva. Tudi ZPV Ljubljana je njihov stari znanec, saj je podjetje dolga leta tržilo storitve s področja varnosti in zdravja pri delu, čeprav na ministrstvu za delo ni pridobilo potrebnega dovoljenja za opravljanje strokovnih nalog s področja varnosti in zdravja pri delu.

Da so prav zaradi tega leta 2011 podjetju prepovedali opravljati te storitve in ga oglobili, potrjujejo tudi na tržnem inšpektoratu. Tam so že leta 2009 pod drobnogled vzeli še eno z ZPV Ljubljana in Pharma si lastniško (prek Zavoda Sv. Florjana) povezano podjetje, in sicer ZPI Ljubljana, ter ga oglobili zaradi ugotovljenih nepravilnosti po zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno.

Finančno ministrstvo Pharmo si samo pozvalo k sodelovanju

Čeprav so sporne poslovne prakse podjetij, ki so lastniško medsebojno prepletena, znane že dolgo, jih državi doslej očitno ni uspelo preprečiti. Še več, tako javne ustanove kot ožji državni organi z omenjenimi podjetji nemoteno poslujejo. Po podatkih Supervizorja je recimo zavod za zaposlovanje še aprila lani ZPV Ljubljana nakazal 10.000 evrov v okviru programa Prvi izziv, prek katerega zavod delodajalcem ponuja subvencije za zaposlitev brezposelnih mladih oseb. Ministrstvo za finance pa je oktobra lani od podjetja Pharma si kupilo 17 nadomestnih paketov sanitetnega materiala za kovčke za prvo pomoč in štiri nove kovčke za prvo pomoč v skupni vrednosti 562 evrov (z DDV).

Pri tem so podjetje celo sami pozvali k sodelovanju. »Čeprav se določbe zakona o javnem naročanju za naročila v vrednosti do 20.000 evrov brez DDV ne uporabljajo, smo na ministrstvu k oddaji ponudbe za predmetno naročilo pozvali tri ponudnike, izbran je bil cenovno najugodnejši ponudnik Pharma si, d. o. o., katerega ponudba in dobavljen sanitetni material (obliži za rane, povoji, gaze, sponke, vata, škarje) sta vsebinsko ustrezala predpisanim zahtevam pravilnika o organizaciji, materialu in opremi za prvo pomoč na delovnem mestu in zahtevam naročnika,« so pojasnili na ministrstvu.

Marjeta Kralj