Ponedeljek, 11. avgust:Gojenje odnosov s strankami

Skozi vsa ta leta sem si izdelal sistem dela, ki temelji na elektronski pošti. Ta sistem mi omogoča, da se nobeno opravilo ne izgubi, vsako sporočilo pa najde odgovor. Cilj tega načina dela je, da dosežemo prazen poštni predal, kar pa se žal zelo redko zgodi. Ta sistem dela se imenuje Inbox Zero in se je pri našem delu izkazal za zelo učinkovitega. Delo v spletni agenciji je zelo dinamično, komunikacije pa je veliko, tako znotraj podjetja kot s poslovnimi partnerji, zato je bistvenega pomena dobra organizacija komunikacije.

Torek, 12. avgust:V znamenju Kitajske

Po malici sem sicer imel druge načrte, a se je zgodil nepredviden dogodek, ki je zaposlil dober del ekipe za celo popoldne. Skrb za pravilno delovanje spletnih rešitev naših strank postavljamo zelo visoko na naši lestvici vrednot, to je verjetno eden glavnih razlogov, da imamo zelo majhen osip strank. In kaj se je danes pravzaprav zgodilo? Opazili smo, da je košarica v spletni trgovini enega od naših večjih naročnikov popoldan začela delovati zelo počasi. Ker naši programerji v tem času niso izvajali nobenih posegov v programsko kodo, sem posumil, da se mora nekaj dogajati na strežniku. Zato sem se zatekel k Igorju, mojemu poslovnemu partnerju, ki v Editorju skrbi za infrastrukturo, zato da bi izvedel, kaj se pravzaprav dogaja. In glej ga, zlomka, res se je nekaj dogajalo, največji kitajski spletni iskalnik Baidu je začel indeksirati ravno to spletno trgovino in to je sprožilo več deset poizvedb na sekundo. Ker Kitajska ni pomemben trg za našega naročnika, smo Baiduju nemudoma blokirali dostop do naših strežnikov, nato pa so naši fantje začeli dograjevati programsko kodo, zato da bi onemogočili podobne dogodke. Zanimivo je, da bi brez neposrednega dostopa do strežnika in Igorjevih izkušenj zelo težko odkrili vir težave.

Sreda, 13. avgust:Sreda, dan za sestanke

Več let se že ukvarjam s start upi, tudi sam sem imel že nekaj bolj ali manj uspešnih start up podvigov, to je pač področje, ki me trenutno izjemno zanima. Sam verjamem, da vse nove metodologije, ki prihajajo na dan v zadnjih letih v povezavi z lokalnimi poslovnimi ekosistemi, ki se ravno tako zelo lepo razvijajo, predstavljajo novo odskočno desko za vsakega posameznika, ki ima dobro zamisel in dovolj energije ter znanja, da jo dejansko lahko realizira. Prvič v zgodovini podjetništva lahko nekdo, ki nima ne finančnega ne političnega zaledja, ustvari podjetje, ki bo spremenilo svet, četudi zgolj v eni zelo majhni niši. In da ne bo pomote, prvič lahko takšno podjetje nastane tudi v Sloveniji. Res je sicer, da globalni posli zahtevajo tudi prisotnost v eni od globalnih prestolnic, in res je, da Slovenija ni najbolj razvit finančni trg na svetu, brez pomislekov pa lahko trdim, da imamo v Sloveniji enako dobre inženirje (če ne boljše) kot najbolj razviti globalni trgi. To pomeni, da smo sposobni razviti globalno konkurenčen produkt, kar pa še ne znamo dovolj dobro, je, kako takšen produkt na globalnem trgu tudi prodati.

Četrtek, 14. avgust:Kovačeva kobila je vedno bosa

Danes je zadnji delovni dan ta teden, jutri je namreč praznik, zato sem pričakoval, da bo dan relativno miren. To pomeni, da imam čas za kakšno bolj dolgotrajno nalogo in že ves teden sem nekako vedel, kaj bom danes počel. Danes se bom ukvarjal s prenovo naše celostne podobe. /.../

Sicer smo imeli pred slabim letom dni poskus prenove lastnega spletnega mesta, a pot, ki smo jo izbrali takrat, ni pripeljala do dovolj dobrih rezultatov, tako da je projekt prenove obstal. Takrat smo poskusili ubrati bližnjico in uporabiti kupljeno predlogo za osnovo novih spletnih strani, žal pa je bil rezultat tako solidno povprečen, da si tega enostavno nisem želel objaviti. Raje nič kot polovičarstvo, to že ne more biti naša izložba. Že tako se mi zdi, da so postale predstavitve vseh spletnih agencij kar nekako enake. Ko si videl eno, si videl vse. Mi smo drugačni, mi bomo originalni.

Petek, 15. avgust:Noben začetek ni enostaven

Pred mnogo leti, ko sem bil še na začetku svoje podjetniške poti, sem verjel, da je edini način, da uspeš, ta, da veliko delaš. To je razmišljanje, ki mi je bilo vcepljeno že od malega ter skozi celoten šolski sistem. Če boš pridno delal, boš tudi nekaj dosegel. Tako sva jaz in Igor, moj poslovni partner, prva leta dvajsetega stoletja preživela večino dni, noči, sobot, nedelj in tudi praznikov za računalnikom. Takrat se je res veliko naredilo, dejansko bi lahko trdil, da sva vsak dan oddelala dva delavnika, vsak teden pa skoraj 20 polnih delovnih dni. Delo mi ni bilo nikdar odveč, ravno nasprotno, komaj sem čakal, da lahko nadaljujem delo pri kakšnem res zanimivem projektu. /.../

Pač noben začetek ni enostaven, to pomeni neprespane noči, malo denarja in veliko kilometrov, stalno na poti, veliko sestankov, veliko porazov, veliko zavrnitev, ampak v nekem trenutku, če si dovolj vztrajen, če imaš vizijo, se stvari začnejo obračati in začneš nabirati sadove tega dela.