Kot pojasnjuje liberijska vlada, jim bo proizvajalec zdravila Mapp Biopharmaceutical vzorčne doze zdravila poslal, potem ko je tovrstno prošnjo na ameriškega predsednika Baracka Obamo naslovila liberijska predsednica Ellen Johnson Sirleaf.

Poskusno zdravilo naj bi v Liberijo še ta teden dostavil predstavnik ameriške vlade, dodajajo. ZMapp bodo uporabili za zdravljenje dveh liberijskih zdravnikov.

Poleg tega je po trditvah liberijske vlade tudi generalna direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan odobrila pošiljko dodatnih vzorcev poskusnega zdravila v Liberijo. Te bodo v državo dostavili predstavniki WHO.

Kot trdi ameriška vlada, je bila njena vloga vzpostaviti kontakt med liberijsko vlado in Mapp Biopharmaceutical. Po navedbah slednjih so njihove zaloge zdravila po pošiljkah v Afriko izčrpane.

WHO sicer pravkar v Ženevi preučuje etični vidik uporabe eksperimentalnega zdravila, ki ga sicer že uporabljajo pri zdravljenju dveh Američanov in Španca. Organizacija bo svojo ugotovitve sporočila danes.

Je pa že pozno v ponedeljek WHO sporočil, da se je vnovič povzpelo število smrtnih žrtev zaradi ebole. Od torka do sobote je v Gvineji, Liberiji, Nigeriji in Sierri Leone umrlo 52 ljudi in skupno število tako znaša že 1013.

Španski misijonar v Madridu podlegel eboli

Španski misijonar, ki so ga po okužbi z ebolo minuli četrtek prepeljali iz Liberije v Madrid, je danes podlegel bolezni, so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili iz bolnišnice v Madridu. Bil je prvi okužen s tem smrtonosnim virusom, ki je z zahoda Afrike, kjer se širi ebola, prispel na zdravljenje v Evropo.

75-letni katoliški duhovnik Miguel Pajares je v Liberiji delal več kot pet desetletij, okužbo z ebolo pa so mu potrdili v bolnišnici v Monrovii. Minuli četrtek so ga z vojaškim letalom prepeljali v Madrid, kjer se je zdravil v bolnišnici, specializirani za tropske bolezni.