V zgodbi o reševanju pekarske družbe Klasje pred bankrotom je prišlo do preobrata. Potem ko ji je Probanka zarubila ključno premoženje, namenjeno poplačilu upnikov v prisilni poravnavi, je zdaj njenemu vodstvu poslala predlog, s katerim bi se Klasje še zadnji hip rešilo stečaja.

Tako bodo Tomaž Ročnik, ki obvladuje večino lastništva Klasja, in drugi delničarji na skupščini čez 14 dni odločali o dokapitalizaciji. Predlagala jo je Probanka, ki je 11-odstotna lastnica in največja upnica. Izpeljala bi jo kar sama, v osnovni kapital družbe pa bi pretvorila za 1,65 milijona evrov posojil. Še pred tem bi v njegovo breme pokrila za dva milijona evrov preteklih izgub, kar bi občutno znižalo vrednost delnic obstoječih delničarjev Klasja. Probanka bi s tem pridobila 66-odstotni delež in bi bila po novem 70-odstotna lastnica družbe.

Ali bo Ročnik sprejel predlog Probanke in se odpovedal večini v Klasju, za zdaj ni znano. Spomnimo pa, da je bila podobna dokapitalizacija v igri že oktobra lani. Takrat je sodišče ravno začelo presojati o zahtevi za stečaj Klasja in za mnenje o izvedljivosti prisilne poravnave povprašalo izvedenca. Hkrati je Ročnik predlagal pretvorbo 5-milijonske terjatve Probanke v kapital, s čimer bi zakrpal velike luknje v načrtu finančne sanacije. Po takratnem predlogu bi Probanka, ki je bila glavna financerka Ročnikovih (drugih) poslov in jo je do jeseni leta 2012 vodila njegova sestra Romana Pajenk, postala »le« 60-odstotna lastnica Klasja. Toda Ročnik lastnega predloga ni podprl.

Zdaj, ko se začenja glasovanje o predlagani prisilni poravnavi, je v drugačnem položaju. Ker v Klasju niso pravočasno vložili ugovora zoper 5,2-milijonsko izvršbo Probanke, so usodo družbe prepustili podržavljeni banki. Če bi to storili, bi jim sodišče brez težav ugodilo, saj je bil sklep o izvršbi izdan dan po začetku prisilne poravnave, kar po zakonu ne bi bilo dopustno. Toda ugovora niso vložili, sklep o izvršbi pa je postal pravnomočen. In kar je ključno, Probanka jim je zasegla bodoče prilive od izterjave več kot štiri milijone evrov visokega posojila podjetju Toming Consulting v lasti Ročnika. Posojanje denarja njegovim podjetjem je tudi razlog, zakaj je Klasju zmanjkalo denarja za prispevke zaposlenim in plačilo dobaviteljem.

Dokler je za Klasje obstajala možnost izterjave Ročnikovega podjetja, je upravitelj Kristjan Anton Kontarščak zaman prepričeval sodišče, da Toming Consulting ni sposoben vrniti posojila. Čeprav ima skoraj leto dni blokirane račune, davčne dolgove in za lani ni oddal letnega poročila, mu (še) ni uspelo. Ko je posojilo »zasegla« Probanka, je padel tudi celotni načrt sanacije. Zato je Kontarščak znova vložil ugovor in zahteval stečaj. To lahko sicer naredi le tri mesece po začetku prisilne poravnave, vendar je pojasnil, da so od takrat nastale nove okoliščine in omenjeni rok ne velja. Sodišče ga je kljub temu zavrnilo. Sočasno je direktorica Klasja Dragica Murko vložila zahtevo za razrešitev Kontarščaka, češ da krši svoje obveznosti, zlorablja procesne pravice in z zavlačevanjem škoduje Klasju in upnikom. Tudi v tem primeru je sodišče zahtevo zavrnilo z utemeljitvijo, da je upravitelj dolžan vložiti ugovor, če meni, da so podani razlogi zanj.

Kontarščak je ugovor vložil tudi zato, ker je poslovanje dosti slabše od načrtovanega. Klasje je maja ustvarilo 366.000 evrov čistih prihodkov od prodaje, medtem ko so načrtovali, da jih bodo dosegli 661.000 evrov. Dosežena izguba je znašala nekaj manj kot 29.000 evrov, kar je polovico več od načrtov. Medtem ko upravitelj ocenjuje, da bo zelo težko nadoknaditi občutno nižje prihodke od načrtovanih, pa poslovodstvo Klasja trdi, da naj bi ga bilo mogoče nadoknaditi do konca leta.