Čeprav se tržiški Peko že dalj časa spopada z likvidnostnimi težavami, občasno pa mu Durs zablokira transakcijske račune, bo država morebitnemu strateškemu partnerju omogočila, da v družbi na podlagi dokapitalizacije pridobi le okoli 30 odstotkov delnic.

Takšni odločitvi Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki upravlja državno premoženje, je botrovalo dejstvo, da Peko po lanskem nastopu vlade Alenke Bratušek ni bil uvrščen na seznam podjetij, predvidenih za privatizacijo, opozarjajo naši viri. Po kakšnem ključu je vlada lani sploh sestavila seznam 15 podjetij za prodajo, ni natančno znano, poznavalci razmer pa vedo povedati, da je bil seznam narejen dobesedno čez noč, po hitrem postopku pa ga je potrdila tudi vlada. Ker bi morali s prodajo Peka soglašati poslanci državnega zbora, naj bi se zaradi zamenjave vlade na SDH odločili, da bodo morebitnemu strateškemu partnerju omogočili, da v družbi pridobi približno 30-odstotni lastniški delež, smo izvedeli neuradno. Na SDH so pojasnili, da bi v tem primeru Peko pridobil nujno potrebni obratni kapital. Spomnimo, da je lani prodaja Peka hrvaški družbi Osimpex, potem ko je bilo že vse dogovorjeno, spodletela.

Po ocenah predsednika uprave Peka Slavka Despotovića bi lahko našli partnerja, ki bi se zadovoljil z manjšinskim lastniškim deležem. Med možnostmi, ki jih omenja, je izločitev maloprodajne mreže, ki skupaj s slovenskimi v državah nekdanje Jugoslavije sestavlja okoli 70 prodajaln. To pomeni, da bi morebitni vlagatelj lahko pridobil razvejano mrežo prodajaln.

Na lanskoletni skupščini Peka so državni lastniki odločili, da bodo nekatere posle nekdanje uprave z Janezom Sajovicem na čelu pregledali posebni revizorji. Despotović je dejal, da posebne revizije niso izvedli zaradi visokih stroškov, družba pa se srečuje z likvidnostnimi težavami. »K osnovni ceni, ki znaša 50.000 evrov izvedbe posebne revizije, je treba prišteti še številne druge stroške, tako da bi bila končna cena lahko bistveno višja. Če bi se na podlagi odkritij posebnih revizorjev odločili za odškodninske tožbe proti bivši upravi, je treba upoštevati še druge stroške, pri čemer Peko trenutno nima na voljo tovrstnih sredstev,« je dejal Despotović. Po njegovih pojasnilih je nekdanje vodstvo zasledovalo drugačne cilje in imelo drugačen pogled na razvoj družbe, medtem ko naj do nepravilnosti pri poslovanju ne bi prihajalo. Je pa Despotović opozoril, da bi bilo hčerinsko družbo v Srbiji, ki je lani končala v stečaju, možno rešiti, če bi se Sajovičeva ekipa sanacije lotila pravočasno.

Po zatrjevanju naših virov so se na SDH za preklic skupščinskega sklepa o izvedbi posebne revizije Peka odločili, ker ta ni bila narejena v letu dni. Zato bi lahko Despotovića, s katerim so na SDH zadovoljni, celo odpoklicali z mesta predsednika uprave družbe. V izognitev takšnim scenarijem bo skupščinski sklep o posebni reviziji preklican. Kljub preklicu tega sklepa država od uprave Peka pričakuje, da bo v primeru ugotovitev oškodovanja družbe vložila odškodninske zahtevke, so dejali na SDH.

Zaradi zamude plačila prispevkov za maj in DDV za april in maj je Durs pred dnevi Peku ponovno blokiral transakcijske račune. Despotović je napovedal, da bodo računi družbe deblokirani v nekaj dnevih.