Nekaj podobnega, kar je bil na začetku lanske sezone Zavrč, so v teh dneh Radomlje: klub iz majhnega kraja z okoli 1500 prebivalci, ki je zaradi načrtnega dela in spleta okoliščin dobil zgodovinsko priložnost – prvič zaigrati v prvi ligi. Podobno kot Zavrč so Radomlje izkoristile nove razmere na slovenskem nogometnem trgu, na katerem je precej manj denarja kot včasih in je mogoče že z nekaj sto tisoč evri tekmovati med najboljšimi. Klub iz domžalske občine je imel še to srečo, da se je njegov sosed Dob odpovedal nastopanju v prvi ligi, zato je dobil povabilo med najboljših deset klubov. Med elito bodo po vsej verjetnosti klub z najnižjim proračunom, kot pravi predsednik Radomelj Matjaž Marinšek. Načrtujejo 400.000 evrov proračuna, od tega ga bodo dobrih 200.000 namenili prvi ekipi. Tri četrtine denarja že imajo zagotovljenega, sto tisoč evrov nameravajo še pridobiti.

Z napredovanjem v višji rang tekmovanja se stroški niso bistveno povečali. Bi pa se, če bi se nastopanju v prvi ligi prilagodili do te mere, da bi z nogometaši podpisovali profesionalne pogodbe. Tega ne bodo storili, nogometaši bodo ostali amaterji, njihov cilj je športni. »Fantje bodo imeli priložnost pokazati se v izložbi. Želimo si, da bi čim več naših igralcev opazili drugi klubi in da bi si z dobrimi igrami kdo od njih zagotovil profesionalno pogodbo,« je dejal trener Radomelj Dejan Djuranović, ki bo, čeprav ima dolgoletne izkušnje na najvišji ravni slovenskega nogometa, prvič vodil člansko ekipo v prvi ligi. Prvi cilj je obstanek v ligi, a če jim ne uspe, bo klub brez pretresov nadaljeval vožnjo po ustaljenih tirnicah. Medtem ko bodo nogometaši s pomočjo kolektiva skušali opozoriti nase in si zagotoviti lepšo športno in tudi zasebno prihodnost, nekaj podobnega hoče storiti klub. Radomljani si želijo, da bi kakšen sponzor ali investitor (morda iz tujine) prepoznal zdrave temelje, ki temeljijo na delu z mladimi in imenitni infrastrukturi za trening (imajo štiri velika igrišča in eno manjše, od tega je eno veliko z umetno travo, prav tako kot manjše) in našel interes v sodelovanju s klubom, ki ima trenutno največji vir financiranja v podjetju Kalcer. Poleg Marinška ima največ zaslug za hiter razvoj v zadnjih letih Metod Cerar, prvi mož glavnega sponzorja. Skupaj sta tudi lastnika zemljišča, na katerem se odvijajo nogometne aktivnosti. Teh pa je ogromno. Ves kraj živi z nogometnim klubom. »Okolje na obrobju gozda je prav idilično,« je dejal Djuranović. Tam, kjer pred leti ni bilo ničesar drugega kot eno igrišče, manjša hiša z garderobami in polje koruze, je danes nogometni center, na katerem trenirajo vse selekcije Radomelj, selekcije ženske ekipe, lani so tam vadili tudi nogometaši Olimpije, občasno pa še Domžalčani, ki bodo imeli to možnost tudi letos.

Navijači ne bodo uživali v tekmah prve lige na podeželju, kajti Radomljani bodo igrali v Domžalah, na stadionu starejšega in večjega brata, prva se je odvila včeraj. »Imamo narejene projekte za obnovo stadiona, ampak nimamo kapitala, ni investitorja in tega trenutno ne moremo speljati. Je bilo pa pred leti vse pripravljeno, a nas je recesija ustavila. Kreditov pa ne nameravamo jemati,« je dodal Marinšek, ki je ponosen tudi na ekipo B. Radomljani so kot prvi v Sloveniji ustanovili drugo ekipo, ki se je v dveh letih iz druge MNZ Ljubljana prebila do tretje lige. Letos so na enak način začeli delati v Mariboru. »Prehod iz mladinske v člansko ekipo je zelo zahteven. Ugotovili smo, da veliko nogometašev preneha igrati, ko se jim izteče mladinski staž in se ne prebijejo v člansko ekipo. Zato smo ustanovili mlado ekipo, prek katere bi sčasoma več mladeničev iz našega okolja prehajalo v prvo člansko moštvo. Za zdaj nam to lepo uspeva,« je dodal Marinšek, ki tu in tam lahko sliši tudi kakšno pikro pripombo, da so Radomlje druga ekipa Domžal. Kluba namreč sodelujeta na več področjih, a prvi mož novega prvoligaša pravi: »Smo povsem samostojen klub. Domžale nam le prijateljsko pomagajo, da se hitreje učimo, kako pripraviti stadion, prvoligaško tekmo. Imamo le dva posojena igralca Domžal, to je pa tudi vse. Sodelujemo korektno in drug drugemu pomagamo, kolikor lahko.«

Ko se bosta kluba pomerila v lokalnem derbiju (prvič v osmem krogu), bodo prijateljske vezi pozabljene. Takrat bo mali brat prav gotovo zelo motiviran. Še posebno navijači bi bili veseli uspeha proti dvakratnim državnim prvakom. Nadeli so si ime Mlinarji, ker je bilo v Radomljah nekoč več mlinov, mlinski kamen imajo tudi v grbu kluba. To bo edini občinski derbi v tej sezoni prve lige. Če se nekoč še Dob odloči napredovati med deset najboljših klubov, potem bomo imeli v državni ligi kar prvenstvo domžalske občine.

Pari 2. kroga 1. SNL, sobota ob 17. uri: Maribor – Radomlje, ob 20. uri: Rudar – Zavrč, nedelja ob 18. uri: Krka – Gorica, ob 20.05: Domžale – Celje, preloženo: Koper – Olimpija.