Letošnje leto je za vlagatelje na domači borzi najboljše vse od začetka finančno-gospodarske krize. Kljub zadnjemu padcu tečajev so se delnice največjih slovenskih podjetij od začetka leta v povprečju zvišale že za več kot 20 odstotkov, v naslednjih tednih pa bodo podjetja začela izplačevati tudi dividende, ki so jih delničarji potrdili na letošnjih skupščinah. Letos lahko vlagatelji pričakujejo najvišje dividende doslej. Skupni znesek, ki ga bodo slovenska podjetja letos izplačala svojim lastnikom, utegne namreč po prvih ocenah celo preseči vrednosti iz leta 2008, ko so podjetja izplačala za rekordnih 1,2 milijarde evrov dividend.

Samo največjih 30 analiziranih delniških družb bo letos svojim lastnikom izplačalo za kar 375 milijonov evrov dividend. To je 55 milijonov evrov oziroma petino več kot lani in le nekaj manj, kot so vsa slovenska podjetja dividend izplačala leta 2004. Povprečna dividendna donosnost najvidnejših podjetij, ki kotirajo na Ljubljanski borzi, trenutno znaša okoli 4,5 odstotka, ob upoštevanju vrednosti iz začetka leta pa še dobro odstotno točko več.

Polovica dividend odide v tujino

Državljani oziroma fizične osebe lahko letos pričakujejo med 200 in 250 milijoni evrov dividend. V zadnjih letih se delež dividend, ki jih prejmejo fizične osebe, giblje pri okoli 20 odstotkih, pri čemer pomemben del prispevajo tudi naložbe državljanov v delnice tujih podjetij.

To pa zvodeni v primerjavi z dividendami, ki jih slovenske družbe vsako leto izplačajo svojim tujim lastnikom. Po podatkih statističnega urada so namreč tuji lastniki v letu 2012 prejeli kar pol milijarde evrov oziroma 48 odstotkov vseh dividend, ta delež pa se v zadnjih letih celo nekoliko zvišuje. Največjih 54 podjetij v tuji lasti je v zadnjih štirih letih skupaj izplačalo za okoli 1,3 milijarde evrov dividend. A to ne vključuje izplačil, ki jih bodo njihove lastnice dobile letos. Ta bodo v številnih primerih prav tako rekordna. Samo Revoz je namreč svoji lastnici letos izplačal za kar 50 milijonov evrov dividend oziroma še enkrat več kot lani, medtem ko si je Telekom Austria iz Simobila izplačal za 31,3 milijona evrov dividend. Četrtino dividend bo v tujino letos izplačala tudi Krka, slabih 20 odstotkov pa tudi Zavarovalnica Triglav.

Slab izkupiček za državo

V primerjavi s tujci in gospodinjstvi pa je v zadnjih letih izkupiček podjetij in države zelo skop. Čeprav imajo podjetja v lasti za kar 21,6 milijarde evrov različnih dolgoročnih in kratkoročnih finančnih naložb, jim te na leto prinesejo za manj kot 200 milijonov evrov dividend. Dividendna donosnost finančnih naložb, ki jih imajo v lasti podjetja, se torej giblje pri vsega odstotku oziroma na polovico nižjih ravneh kot pri gospodinjstvih. Z dividendnim donosom pa se ne more pohvaliti niti država. Ta je v letu 2012 po podatkih statističnega urada dobila za vsega 181 milijonov evrov dividend, v kar pa niso vključene dividende, ki jih je prejela prek Slovenskega državnega holdinga (SDH), Kapitalske družbe in drugih državnih upravljalcev.

Tako ne preseneča, da zlasti v zadnjih dveh letih prav država oziroma v njenem imenu SDH na skupščinah državnih podjetij zahteva izplačilo višjih dividend. SDH je višje dividende letos zahteval v Telekomu Slovenije, Petrolu in elektrodistributerjih, podporo države pa so imeli tudi predlogi za izplačilo višjih dividend v Zavarovalnici Triglav, Aerodromu Ljubljana, Cinkarni Celje in številnih drugih. A čeprav so tudi višje dividende številne male vlagatelje privabile, da so svoje prihranke ponovno investirali na domač trg kapitala, v številnih primerih dividendna politika podjetij ni dolgoročno vzdržna. Opozorimo namreč, da je Aerodrom Ljubljana letos izplačal izredne dividende, Telekom Slovenije pa bo med delničarje razdelil celotni bilančni dobiček oziroma četrtino več, kot je znašal njegov lanskoletni dobiček. Podobno velja tudi za nekatera podjetja v tuji lasti. Revoz bo namreč letos izplačal štirikrat več dividend, kot je na drugi strani ustvaril čistega dobička, dividenda logistične družbe Schenker pa je njen dobiček presegla za 2,6-krat.