Papež Frančišek je držal obljubo, dano ob koncu majskega obiska Izraela, ko je napovedal srečanje z žrtvami pedofilije med zidovi katoliške cerkve. S tem naj bi še bolj podkrepil odločnost, izrečeno ob prevzemu pontifikata, da bo očistil cerkev strahotnega zločina in ljudi, ki so ga storili pod okriljem cerkve, in uvedel »ničelno toleranco« do pedofilije.

Včeraj se je v Vatikanu prvič srečal s skupino žrtev pedofilskih duhovnikov. Kot so sporočili s Svetega sedeža, je zasebno srečanje papeža s šestimi žrtvami iz Nemčije, Velike Britanije in Irske potekalo za zaprtimi vrati v papeževi rezidenci.

Pred srečanjem je papež svoje goste povabil k sveti maši v svoji kapeli v Domu svete Marte. V pridigi je obsodil sodelovanje vrha Cerkve pri prikrivanju spolnih zlorab otrok s strani duhovnikov. Žrtvam se je tudi opravičil za »grehe in zločine«, ki so jih nad njimi zagrešili duhovniki.

Odpustite storilcem

»Vem, da so te rane vir globoke čustvene in pogosto neustavljive bolečine ter celo obupa. Nekateri so se morali celo soočiti s tragičnim samomorom svojih bližnjih,« je poudaril in dodal, da ti samomori ležijo na njegovi ter na vesti celotne Cerkve. Povedal je še, da je prisotnost žrtev pri maši »čudež upanja, ki je premagalo globoko temo«. Kot je pojasnil, so spolne zlorabe s strani duhovnikov v številnih žrtvah uničile vero v Boga, drugi pa so se prav zaradi tega še močneje oklenili vere.

Svoje goste je še pozval, naj oprostijo tako pedofilskim duhovnikom kot tistim cerkvenim dostojanstvenikom, ki so prikrivali zlorabe. Ravno prikrivanje storilcev teh dejanj je še vedno boleča in nerazrešena točka, na kar je nedavno v svojem poročilu še posebej opozoril odbor OZN proti mučenju. Prosil je tudi za podporo, da bo papeška komisija za zaščito otrok pred zlorabami lahko sprejela najprimernejšo strategijo v boju proti pedofiliji. Sledil je pogovor z žrtvami – tremi moškimi in tremi ženskami –, ki je po navedbah predstavnika za tisk Federica Lombardija trajal skoraj tri ure. Papež Frančišek se je z žrtvami pogovarjal tudi ločeno, z vsakim gostom okoli pol ure. Žrtve so na pogovorih lahko spremljali svojci ali prijatelji.

Da je Vatikan boj proti pedofiliji vzel resno, kaže tudi nedavna odločitev cerkvenega sodišča v Vatikanu, ki je nekdanjega papeškega odposlanca v Dominikanski republiki Jozefa Wesolowskega spoznalo za krivega spolnih zlorab otrok in ga izključilo iz duhovniškega poklica. Gre za prvi primer, da je Sveti sedež kakega nuncija zaradi spolnih zlorab izključil iz duhovniškega stanu. Papežu Frančišku očitajo, da je predolgo odlašal s tem srečanjem (papež Benedikt se je petkrat srečal z žrtvami, a nikoli v Vatikanu) in da so še vedno primeri nekaznovanja tistih, ki so pedofile skrivali in premeščali. Hkrati pa drži, da razkrite primere hitreje raziščejo in hitreje ukrepajo, kar sta občutila tako nekdanji nuncij v Dominikanski republiki kot tudi poljski duhovnik v tej državi.