Najkasneje danes bi moralo vodstvo Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) na čelu z Blažem Košorokom z družbo Edelweiss Investment zaključiti pogajanja o prodaji svojega, nekaj manj kor 82-odstotnega deleža v Termoelektrarni Trbovlje (TET). A pogajanja danes še ne bodo končana. Po naših informacijah je vodstvo HSE pogajanja namreč podaljšalo še za dodatni mesec dni.

HSE se o prodaji deleža v TET s potencialnim kupcem, švicarskim podjetjem Edelweiss Investment, ki je v lasti Rusa Olega Burlakova, pogaja že več kot dve leti. V HSE so medtem k nakupu pozvali še nekaj manj kot 20 drugih kupcev, a odziva ni bilo. Dogovorjena cena za nakup TET naj bi, kot smo poročali že pred časom, znašala okoli 11 milijonov evrov, še v začetku letošnjega leta pa je ostajalo odprto vprašanje odkupa električne energije iz TET po zamenjavi lastništva. Burlakov naj bi namreč želel jamstvo, da bo HSE električno energijo iz Trbovelj odkupoval najmanj do konca leta 2014, nad čimer pa so bili v HSE vse prej kot navdušeni. Zadnjo ponudbo je Burlakov poslal konec letošnjega aprila, uvodoma pa je veljala do konca junija. Spomnimo, Burlakov se za nakup TET zanima, ker ji namerava dobavljati rjavi premog iz rudnika na severozahodu Bosne in Hercegovine, kjer je lani pridobil koncesijo za izkop.

Nadzorniki HSE pod vodstvom Miloša Pantoša so pred dobrim tednom dni soglašali, da naj vodstvo holdinga na podlagi ponudbe, ki jo je podjetje Edelweiss Investment poslalo aprila, in na podlagi priloženega petletnega poslovnega načrta začne z zaključnimi pogajanji ter jih do 1. julija tudi konča. Po zadnjih Košorokovih pojasnilih pred mesecem dni so se pogajali le še o kupnini, saj da se želijo v HSE ogniti morebitnim kasnejšim očitkom o nedovoljeni državni pomoči. TET, ki je poleg Termoelektrarne Šoštanj in Premogovnika Velenje tretji »bolnik« holdinga, naj bi sicer potreboval za več deset milijonov evrov vlaganj.

Nekaj več kot 170 zaposlenih v TET je medtem od konca maja na čakanju na delo doma. Vse do avgusta jim vodstvo družbe namreč ne more zagotoviti dela, medtem ko v HSE že dlje časa vztrajajo, da je energent v TET preprosto predrag za nadaljnje obratovanje elektrarne. Bolj kot čakanje na delo doma do sredine avgusta zato delavce skrbi nadaljnja usoda družbe, največjega energetskega objekta v Zasavju, ki proizvede okoli šest odstotkov električne energije v Sloveniji.