Velike drame zaradi glasovanja s kvalificirano večino o nominaciji nekdanjega luksemburškega premierja danes ni pričakovati. Tako vsaj pravi nemška kanclerka Angela Merkel, ki se je v dobrem mesecu dni iz Junckerjevega nasprotnika prelevila v njegovega zagovornika. Predsednik evropskega sveta Herman van Rompuy je minuli mesec uporabil predvsem za iskanje soglasja o Junckerjevem imenovanju. Usklajevanja kandidatov za preostala odprta vodilna mesta na ključnih položajih v EU (predsednik evropskega sveta, zunanjepolitični predstavnik EU, šef evrske skupine) deljena stališča šefov držav članic tokrat niso dopuščala. Čeprav obstaja možnost, da bodo o teh kadrovskih vprašanjih govorili tudi na današnjem drugem delu evropskega vrha, se vendarle pričakuje, da se bodo šefi držav članic o teh vprašanjih uskladili šele na naslednjem, morda izrednem zasedanju.

Če je bil Herman van Rompuy večinoma usklajevalec različnih pozicij glede Junckerjevega imenovanja, je koalicijo nasprotnikov Junckerjevega imenovanja tik pred zdajci dokončno razrahljala Angela Merkel. Devet socialističnih voditeljev evropskih članic je na svojem levosredinskem vrhu pred dnevi precej jasno dali vedeti, da so pripravljeni podpreti Junckerja za vodilno mesto v evropski komisiji, a ne za vsako ceno. Za vnovičen zagon gospodarstva in ustvarjanje novih delovnih mest so pod vodstvom Francije in Italije zahtevali predvsem večjo fleksibilnost pakta stabilnosti.

Dobre novice za evropski jug?

Premier Matteo Renzi ne želi ponovne revizije pakta, si pa prizadeva, da se njegova določila o strogem izpolnjevanju proračunskega primanjkljaja uporabijo kar se le da na široko. Države naj zaradi nedoseganja kriterijev proračunske porabe ne bi morale takoj trepetati pred sankcijami EU. Renzi bi si želel, da se iz preračunavanj javnega dolga izvzamejo stroški za investicije in izobraževanje.

Čeprav Merklovi še do nedavnega ni prišlo na misel, da bi pustili odpirati leta 2005 zasnovan pakt stabilnosti, je očitno sedaj za podporo Junkcerju pripravljena zatisniti oči pri vprašanju fleksibilnosti. Britanski premier David Cameron bo tako verjetno z madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom ostal edini nasprotnik Junckerjevi potrditvi.

Prav vprašanje fleksibilnosti pakta postaja eden temeljnih pogojev, da bodo na evropskih volitvah drugouvrščeni Socialisti in demokrati (S&D) vstopili v veliko koalicijo z zmagovito Evropsko ljudsko stranko. Predvsem od tega dogovora je odvisno, ali bodo Junckerja sredi julija tudi v parlamentu dokončno ustoličili za novega predsednika evropske komisije.