Znani poslovnež in eden najpremožnejših Slovencev Jože Anderlič, ki so mu z usahnitvijo finančnih virov in zamrtjem nepremičninskega trga padli v vodo veliki nepremičninski projekti, kot sta Kolizej in Noricum, se je očitno odločil, da začne znova.

Lastništvo hotela Mons na obrobju Ljubljane, najmanj treh garažnih hiš v središču prestolnice in verjetno tudi drugih pomembnejših naložb, s katerimi ustvarja pozitivni denarni tok, je namreč preselil na druga podjetja in s tem izven svojega visoko zadolženega poslovnega imperija. Kranjska investicijska družba (KID), ki je dolgo časa predstavljala glavni steber Anderličevega delovanja, je s temi manevri izgubila za najmanj 40 milijonov evrov premoženja in nima več v lasti nobene od perspektivnih naložb.

Zdravi del imperija je Anderlič po dostopnih podatkih preselil na Kranjsko stavbno družbo in podjetje KIDReal. Da gre za donosne naložbe, potrjujejo tudi njuni poslovni rezultati. Kranjska stavbna družba je ob 3,4 milijona evrov prihodkov ustvarila visoka dva milijona evrov denarnega toka iz poslovanja (EBITDA) in okoli 160.000 evrov čistega dobička. KIDReal je medtem dosegel dobra dva milijona evrov prihodkov, ob tem pa še vedno spodobnih 185.000 evrov EBITDA in sto tisoč evrov čistega dobička. Na drugi strani je KID izgubil praktično vseh 30 milijonov evrov prihodkov, ob novi 8,5-milijonski izgubi pa so dolgovi konec lanskega že krepko presegali vrednost premoženja.

Da je mera polna, je Anderlič svoj (novo) nastajajoči imperij pred kratkim prodal v Avstrijo. Marca letos je namreč lastnik Kranjske stavbne družbe, ki med drugim obvladuje KIDReal, postalo podjetje Reitenburg z Dunaja, je razvidno iz dokumentacije, s katero razpolagamo v uredništvu. Reitenburg so nekaj tednov pred tem ustanovili člani družine Anderlič, njegov zakoniti zastopnik pa ni nihče drug kot Jože Anderlič. V Avstrijo sta Kranjsko stavbno družbo za dobrih sto tisoč evrov ob Anderliču prodala še njegova hči Barbara Katarina Anderlič in sin Uroš Anderlič. Kaj je Anderličeve spodbudilo, da so pomemben del svojega družinskega imperija prenesli v Avstrijo, ni znano. Podobno kot že večkrat v preteklosti Jože Anderlič na naša vprašanja ni odgovoril.

Ob vsem tem se utemeljeno zastavlja vprašanje, ali so s prenašanjem nepremičnin in tudi dejavnosti garažnih hiš seznanjeni upniki KID in drugih obstoječih Anderličevih podjetij. Glede na to, da imajo banke na nepremičninah vpisane večmilijonske hipoteke, jih je moral Anderlič prepričati v to, da so dovolile prenos lastništva na Kranjsko stavbno družbo in KIDReal. Kaj pa drugi upniki? Bilančne številke KID so namreč skrb vzbujajoče. Negativni kapital se je lani zvišal na kar 11 milijonov evrov. Medtem so se finančne obveznosti malce znižale na 46 milijonov evrov, vendar se je hkrati močno poslabšala njihova ročnost. Občutno so se povečale tudi obveznosti do dobaviteljev, s 14 na več kot 22 milijonov evrov. Če bi KID ali katera druga Anderličeva družba končala v stečaju, bi lahko stečajni upravitelj izpodbijal posle za tri leta nazaj.

Prenos lastništva Kranjske stavbne družbe na avstrijski Reitenburg pomeni, da je do lastniških sprememb prišlo v več drugih, z Anderličevimi povezanih podjetij. Po novem naj bi tudi ljubljanski hotel Mons upravljali prek podjetja v tuji lasti. Vse kaže, da upravljalec hotela od lani ni več Monsadria, temveč podjetje Hotel Mons. Prenos upravljanja nakazujejo tudi lanskoletne bilance obeh podjetij. Medtem ko so se prihodki Monsadrie lani zmanjšali za polovico, na 1,87 milijona evrov, so se prihodki Hotela Mons povečali z dobrih 25.000 na 1,6 milijona evrov.

Za prenos upravljanja ljubljanskega hotela so se Anderličevi verjetno odločili, ker ga po novem upravlja globalna veriga Starwood Hotels & Resorts Worldwide, bolj poznana po trženjski znamki Sheraton. Kot lastnik hotela Mons je v zemljiški knjigi sicer vpisan Hypo leasing. Prenosu upravljanja bi lahko botrovalo tudi dejstvo, da je imela Monsadria, ki je lani že drugo leto zapored poslovala v rdečih številkah, konec lanskega leta negativni kapital.