V teh dneh bo predvidoma znano, v čigavih rokah bo po treh letih lastniške agonije končal Večer. Najvišjo ponudbo zanj naj bi oddal tiskarski in medijski mogotec Martin Odlazek. Medtem ko se v Laškem še odločajo, ali bi izgubarski časopis, za katerega so plačali 18 milijonov evrov, prodali za dober milijon evrov, zaposlene na Večeru bolj skrbi, kakšne načrte ima z njimi bodoči lastnik.

Znane so namreč zgodbe o delavcih v Delu Tiskarni in drugih, ki so jih Odlazkova podjetja skupaj s proizvodnjo prezaposlila na invalidska podjetja. Ta so zatem brez premoženja končala v stečaju, zaposleni pa na cesti in brez neizplačanih plač, prispevkov in odpravnin. Ob nekaterih vprašljivih praksah je Odlazek v zadnjih letih med grajenjem skupine Krater prišel tudi do več milijonov evrov vrednih nepremičnin po Sloveniji in na Hrvaškem. Med drugim je kupil Grad Selo na Dolenjskem skupaj z več hektarji pripadajočih zemljišč, za razkošno vilo na otoku Čiovo pri Trogirju pa naj bi odštel kar 2,5 milijona evrov.

Zaradi Gorenjskega tiska v hišnem zaporu

Medtem je v Tržiču potekalo razkosanje in domnevno večmilijonsko oškodovanje premoženja družbe Lepenka, zaradi česar si je Odlazek skupaj z nekaterimi operativci prislužil kazensko ovadbo ljubljanskih kriminalistov. Lani pa je bil zaradi spornega nakupa delnic Gorenjskega tiska obsojen na šest mesecev zaporne kazni, sodišče pa je pristalo, da jo prestaja v hišnem zaporu.

Preverili smo, ali si lahko Odlazek, ki je leta 2011 najel blagovne znamke propadle revijalne družbe Delo Revije (Lady, Jana, Stop...), pred kratkim pa zagnal nizkocenovni časopis Svet24, sploh privošči nakup in izdajanje še enega medija. Ne nazadnje naj bi Večer posloval z izgubo v višini 100.000 evrov na mesec. Odlazek bo moral po drugi strani odplačati še več deset milijonov evrov bančnih posojil, ki jih je najemal pri grajenju papirnopredelovalnega, tiskarskega in medijskega imperija. Tudi več kot milijon evrov, kolikor ponuja za Večer, mu niso posodile banke, ampak naj bi ga dobil na sivem trgu, torej pri zasebnih vlagateljih.

Najboljša ponudba

Pogovori s Pivovarno Laško oziroma z Delom o prodaji Večera so po informacijah virov blizu dogajanja končani. Med tremi ponudbami naj bi bila najboljša Odlazkova, saj naj bi za Večer ponudil 1,3 milijona evrov, s čimer naj bi prekosil oba konkurenta, podjetje Dober Večer Saša Todoroviča in Uroša Hakla ter Jožeta Kojca, ki se ukvarja s prirejanjem iger na srečo. Kot smo izvedeli, je bil Odlazek za Večer pripravljen plačati več kot drugi, saj ima lastno tiskarno Set, v njej pa zaradi ugašanja časopisov veliko nezasedenih zmogljivosti. Tako bi samo s sinergijami prihranil več sto tisoč evrov in si povrnil del vložka. Kljub vsemu je že zdaj jasno, da bodo morali na Večeru oklestiti stroške dela, ki so se lani znižali za dva odstotka, na 5,7 milijona evrov.

Verjetno tudi zato podjetje Salomon, ki je prevzelo izdajanje prej omenjenih revij, že pred tem pa so bili njegovi Salomonov oglasnik, Ekipa, ugankarske in druge edicije, predstavlja enega bolj uspešnih delov njegovega imperija. Medtem ko so družbe Papir Servis, Set in Delo-TČR zaradi slabitev in drugih razlogov lani poslovale z izgubo, je Salomon, prek katerega bi Odlazek izpeljal nakup Večera, celo potrojil dobiček, na 316.000 evrov. Hkrati je denarni tok iz poslovanja (EBITDA) zvišal z dveh na 3,5 milijona evrov.

Če je še leta 2011 veljalo, da je Odlazkov imperij visoko zadolžen pri domačih in tujih bankah, in to po krepkih obrestnih merah, so se njegovi dolgovi od takrat občutno zmanjšali. V zadnjih treh letih in pol naj bi skupina Krater vrnila kar 20 milijonov evrov posojil, trenutno pa naj bi vsak mesec bankam plačala pol milijona evrov glavnice in dodatnih 200.000 evrov obresti. Tudi drugače je EBITDA skupine kljub padanju prihodkov močan in naj bi znašal od sedem do osem milijonov evrov.