Medtem ko se je približno 700 od skupno dobrih 1100 delavcev Aha Mure včeraj prijavljalo na zavodu za zaposlovanje, so na podobne težave opozarjali zaposleni v laškem Aha Secaplastu. Pred negotovo prihodnostjo trepeta še približno 340 delavcev družbe Aha Emmi iz Slovenske Bistrice.

Aha Secaplast po pojasnilih predsednika celjske izpostave sindikata KNSS Igorja Robide tekoče posluje pozitivno. A zaradi prepletenosti financiranja vseh podjetij Aha Skupine, prek katere odvetnica Mojca Lukančič in njen življenjski sopotnik Nigel Peter Buxton obvladujeta številna podjetja, je tudi Aha Secaplast zašel v finančne težave. Robida je dejal, da je bil Aha Secaplast, ki proizvaja izdelke iz plastičnih mas, porok pri najemu več kot milijonskega posojila Aha Mure, njen lastnik Aha Emmi pa je v postopku prisilne poravnave.

Zaposleni Aha Secaplasta so včeraj od vodstva družbe med drugim zahtevali določitev roka, do katerega bodo poplačani prispevki iz naslova plač. Po zatrjevanju Robide ti niso bili poravnani že približno dve leti. Kljub blokadi transakcijskih računov delavci zahtevajo, da družba izplača polovico letošnjega regresa, medtem ko plače zaposlenim nakazuje bolj ali manj redno. Toda zahteve zaposlenih po plačilu prispevkov bodo verjetno težko uresničljive. Lukančičevi in Buxtonu namreč ni uspelo najti strateškega partnerja, ki bi dokapitaliziral celotno Skupino Aha. Še več, kljub temu da bi morda družba lahko dolgoročno preživela, se bo težko izognila stečaju. Kot smo razkrili v Dnevniku, je Durs zaradi dolga do države tako kot proti Aha Muri tudi proti Aha Secaplastu vložil predlog za stečaj. To so nam pred dnevi potrdili na celjskem okrožnem sodišču.

Kako bodo potekali dogodki v Aha Emmiju, ki zaposluje okoli 340 delavcev, je težko napovedovati. Iz včeraj objavljenega rednega poročila o poteku prisilne poravnave je razvidno, da se je po začetku insolventnega postopka pritisk na likvidnost zviševal. Večina dobaviteljev je namreč dobavo materiala začela pogojevati s predplačili. Poleg tega dobavitelji še čakajo na predlog prisilne poravnave. Za stabilizacijo oskrbe z materiali bi morala družba čim prej pridobiti sredstva za obratni kapital. Predlog za prisilno poravnavo Aha Emmija je sicer aprila vložila Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB).

Podobno kot pri stečaju Mure pred leti se proizvodnja nadaljuje tudi po začetku zadnjega stečaja murskosoboške družbe. Trenutno je dela za okoli 400 delavcev. Če bo stečajnemu upravitelju Stevu Radovanoviću uspelo stabilizirati razmere v srbskem tekstilnem velikanu Prvi maj Pirot, pa si Aha Mura lahko obeta naročila tudi od tradicionalnega partnerja Hugo Bossa. V tem primeru bi se v družbi lahko zaposlilo še sto delavcev. Toda od ureditev razmer v Srbiji so odvisna nova naročila Aha Muri partnerja Hugo Boss. Spomnimo, ravno na zahtevo uglednega nemškega proizvajalca oblačil je Aha Mura leta 2012 prevzela Prvi maj.