Verjamem v njegove najboljše namere, zlasti v to, da bi se to pojasnjevanje oziroma izmenjava pogledov in mnenj držala strogo profesionalnih meril in distance do udeležencev teh volitev in ne zašla, navsezadnje v skladu s pravili kampanje, v kakršno koli izrekanje preferenc. A se mu ni izšlo.

Kolikor se je Maroltova zavedala tega pričakovanja in se vedla v skladu z njim, toliko se je profesor Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem spozabil, da ni bil povabljen kot agitator ene od političnih ponudb. Dovolil si je namreč napad in razvrednotenje vseh strank, ki so nastale iz nekdanje Zveze komunistov in Zveze socialistične mladine, od SD do LDS, Zares in Pozitivne Slovenije, posledično tudi do Zavezništva Alenke Bratušek, za katerimi naj bi stala vplivna omrežja in ki naj bi bile skupaj z Janševim SDS – resda tudi do te stranke ni bil prizanesljiv – sorazmerno z velikostjo v celoti odgovorne za to, kar se je zgodilo v zadnjih 22 letih, to je za »razkroj državnega aparata in uničenje gospodarstva«. Obenem pa je našel veliko dobrih in spodbudnih besed za krščanske demokrate, zbrane v SLS in NSi, najbolj do stranke Mira Cerarja, ki da imajo velik potencial, so neobremenjene s preteklostjo in čiste.

Njegov poziv vsem, ki smo ga gledali in poslušali, je bil jasen: volite Mira Cerarja, Ljudmilo Novak in Franca Bogoviča, ki naj se tudi povežejo! Vsi drugi si te priložnosti ne zaslužijo!

To pa je bila pravcata predvolilna agitacija, ki si jo RTV-hiša ne bi smela dovoliti, zlasti ne na dan, ko so začela veljati predvolilna pravila.

A četudi odmislimo to nespodobnost dr. Vehovarja, je prav, da ga spomnimo, da neodvisna in samostojna Slovenija, v kateri sta se zgodila »razkroj državnega aparata in uničenje gospodarstva«, živi že 23 let in da se grehi, ki so temu botrovali, začno že v času in politikah Demosove oblasti, v kateri so bili prav krščanski demokrati s Peterletom na čelu najbolj odgovorni in vplivni (zakonodaja o denacionalizaciji in privatizaciji, o državljanstvu itd.) ter najmanj enako odgovorni kot vsi drugi tudi v kasnejših, pretežno LDS-ovih vladah.

Pa tudi domnevna čistost dr. Cerarja, ki ga sicer zelo cenim in tudi verjamem v njegove plemenite misli in cilje, gre skozi vloge in delo, ki ga je opravljal kot dolgoletni ustavnopravni svetovalec državnega zbora. Večinoma smo njegovim opozorilom, opombam in nasvetom poslanke in poslanci hvaležno sledili ter jih vgrajevali v zakone, ki smo jih sprejemali. Zatorej, če so razdiranju države, družbe in gospodarstva botrovale slabe zakonske rešitve, nosi del odgovornosti tudi dr. Cerar.

Ni ga človeka bolj zrele generacije, ki je bil v teh 23 letih na taki ali drugačni javni funkciji oziroma na kakršnem koli mestu javnega vpliva, ki se lahko danes razglasi za povsem nedolžnega in neomadeževanega. Tudi vi, dr. Vehovar. Oglasili ste se le v času, ko je postajalo hudo. Kaj pa prej?

V nadaljevanju uredništvo Odmevov pozivam k večji previdnosti ali vsaj uravnoteženosti pri vabljenju gostov. Upam, da brez zamere. Srečno.

Aurelio Juri, Koper