Pahor izjema med predsedniki držav

Slovenski predsednik Pahor je bil edini predsednik držav med Baltikom ter Jadranom in Črnim morjem, ki ni bil v Varšavi na slovesnosti ob 25. obletnici prvih demokratičnih volitev za železno zaveso. Tako ni bil niti na skupnem kosilu z Obamo, ki je bil dejansko sogostitelj dogodka, piše časnik.

Ob tem izpostavlja kot zanimivo, da takšen razplet v Sloveniji ni sprožil nobenega odziva in da so vsi mediji preprosto sprejeli informacijo iz Pahorjevega urada, da je imel že prej dogovorjen dvodnevni obisk v BiH, ki ga ni bilo več moč odpovedati. Po pisanju Jutarnjega lista ne gre za razumsko razlago, ker se je za obisk v BiH moč dogovoriti brez težav kadar koli, medtem ko je bistveno težje priti do Obame, zato se zastavlja vprašanje, zakaj se je Pahor tako odločil.

Erjavec v Moskvi

Vse je malo bolj jasno, ko dodamo obisk zunanjega ministra Karla Erjavca v Moskvi, ocenjuje Jutarnji list in dodaja, da se je Slovenija v teh občutljivih trenutkih odločila ohraniti trdne vezi z Rusijo zaradi gospodarskih interesov. Časnik pri tem omenja posamezne slovenske izvoznike, kot je novomeška Krka ter sodelovanje z rusko energetsko družbo Gazprom v pripravah za izgradnjo plinovoda Južni tok.

Avtor članka opozarja, da bi brez trdnih vezi z Rusijo slovenski bruto domači proizvod (BDP) lahko oslabel za 1,5 odstotka. Gre za 1,2 milijarde dolarjev blagovne menjave z Rusijo, v kateri Slovenija beleži presežek, saj je ruski uvoz vreden 400 milijonov dolarjev, dodaja. Potem bo tudi ogrožena rahla letošnja krepitev slovenskega gospodarstva.

Ohranitev poslov

"Erjavec skrbi za ohranitev poslov z Rusijo (morda tudi njihovo širitev v prihodnosti), Pahor pa ne gre na srečanje z Obamo, da mu ne bi bilo treba sprejeti njegovega pritiska, ko gre za zaostrovanje do Moskve. Obenem kaže, da Slovenija pomaga Srbiji in BiH, žrtvam poplav, in gradi mostove za prihodnjo krepitev poslovanja," poudarja časnik.

Takšna politika bi lahko pripeljala Slovenijo v težave v odnosih z Brusljem in Washingtonom ter njenimi naravnimi zavezniki v regiji, ki jim je odprto obrnila hrbet, česar nihče ne mara, sklene komentator hrvaškega dnevnika.