Pahor je dejal, da ve, kako zavzeto se je Erjavec osebno pripravljal na zagovor in kako se je komisija, ki je bila ustanovljena še v času njegove vlade, pripravljala na zagovor pred arbitražnim sodiščem.

Ob tem se je spomnil časa pred nekaj leti, ko je bilo med državama kup incidentov in vsako leto manj vere in zaupanja, da je moč najti rešitev.

Kot je še dejal ob robu današnjega sprejema veteranov, ki se bodo udeležili slovesnosti ob 70. obletnici izkrcanja zavezniških sil v Normandiji, si Slovenija prizadeva, »da arbitražno sodišče v okviru svojega mandata določi stik slovenskih teritorialnih voda z mednarodnimi, in sicer pravično, ter da določi v skladu z mednarodnim pravom celotno mejo med državama«.

Brez mednarodne pogodbe ne bi bilo dobrega ugleda

Obenem je menil, da Slovenija danes ne bi imela mednarodnega ugleda v regiji in Evropi, če ne bi z mednarodno pogodbo in na miren način našla rešitve tega vprašanja.

Pred arbitražnim sodiščem, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, je v okviru ustne obravnave danes s predstavitvijo svojih argumentov začela tudi Slovenija. Na vrsti bo še v petek, ko se bo obravnave v Palači miru v Haagu udeležil tudi minister Erjavec, ki opravlja tekoče posle.