»Kje so, nam ni znano, prav tako nam ni znana njihova usoda,« je za rusko tiskovno agencijo Interfax dejal tiskovni predstavnik separatistov Miroslav Rudenko. Dodal je, da so pripravljeni sodelovati pri iskanju izginulih opazovalcev.

Menijo, da jih imajo separatisti

Četverica opazovalcev Ovseja, ki prihajajo iz Švice, Danske, Estonije in Turčije, je bila po navedbah Ovseja na rutinski patrulji vzhodno od Donecka, ko so v ponedeljek zvečer izgubili stik z njimi. Danski minister za trgovino in razvoj Mogens Jensen je v torek zvečer za tiskovno agencijo Ritzau dejal, da četverico zadržujejo oboroženi separatisti.

Domnevo, da so v rokah separatistov, je danes v nastopu na nemški televiziji ZDF izrazil tudi posrednik Ovseja z Ukrajino Wolfgang Ischinger. Ob tem je poudaril, da Ovse ne ve, kje natanko se četverica nahaja, saj nima o njej nikakršnih novic.

Dodal je, da bi lahko organizacija razmislila o umiku svojega osebja iz Ukrajine, če se bodo razmere tam še slabšale. Kot je ob tem spomnila francoska tiskovna agencija AFP, je četverica opazovalcev izginila dober mesec dni potem, ko so proruski uporniki v mestu Slavljansk več kot teden dni zadrževali ekipo vojaških opazovalcev te organizacije.

Separatisti naj bi ugrabili tudi poljskega duhovnika

Poljska tiskovna agencija PAP je medtem danes poročala, da so separatisti v Donecku ugrabili tudi poljskega duhovnika. Zadrževali naj bi ga v poslopju varnostne službe te samooklicane ljudske republike, ni pa znano, kakšne naj bi bile zahteve ugrabiteljev. Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je sporočil, da si konzulat v Donecku za izpustitev duhovnika prizadeva že od torka, ko naj bi tudi izginil, navaja dpa.

Doneck so v minulih dneh pretresali spopadi separatistov in vojske za tamkajšnje letališče, razmere pa so še vedno zelo napete. Nad milijonsko industrijsko metropolo po poročanju lokalnih spletnih portalov krožijo helikopterji, slišati je bilo strele. Župan Aleksander Lukjačenko je prebivalcem svetoval, naj iz varnostnih razlogov ne zapuščajo domov, poroča dpa.

Doneck postal mesto duhov

Doneck naj bi tako postal mesto duhov. Že v torek zvečer so tam uvedli policijsko uro, ki velja od 22. do 6. ure. Ta ukrep bo v veljavi, dokler se razmere ne bodo normalizirale, so sporočile oblasti samooklicane republike, kot poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Letališče je po trditvah oblasti v Kijevu, ki so sprožile »protiterostično« operacijo proti proruskim silam, spet v rokah vojske, čeprav uporniki trdijo, da so ga zavzeli nazaj. Predstavnik ukrajinske vojske Vladislav Železnjov je medtem sporočil, da so blizu letališča ustavili avtobus, poln orožja.

Ukrajinski novoizvoljeni predsednik Petro Porošenko pa je po navedbah dpa znova obljubil, da bo zatrl prorusko vstajo na vzhodu države. »Končali bomo ta teror,« je napovedal v danes objavljenem pogovoru za nemški tabloid Bild. Hkrati je poudaril, da ni izdal še nobenega ukaza, saj še ni zaprisegel, je pa v tesnem stiku z ukrajinsko vlado.

Nato: Rusija je z meje z Ukrajino umaknila del vojske

Zveza Nato je danes sporočila, da je Rusija z meje z Ukrajino umaknila več tisoč vojakov, vendar je tam še vedno ostalo več 10.000 ruskih vojakov, je danes v Bruslju izjavil neimenovani predstavnik Nata. »Del ruskih vojakov se je umaknil z meje. Dejavnosti, ki jih zaznavamo na tem območju, nakazujejo postopen umik,« je po poročanju ruske tiskovne agencije Tanjug dejal Natov neimenovani predstavnik. Dodal je, da je večina ruskih vojakov sicer ostala v bližini meje.

Čečenski voditelj Ramzan Kadirov pa je danes zanikal navedbe, ki so se pojavile v javnosti, da naj bi se na strani proruskih separatistov v Ukrajini borili čečenski vojaki. Kot je poudaril Kadirov, Čečenija kot del Ruske federacije nima lastnih oboroženih sil, morebitni Čečeni, ki bi bili dejavni v Ukrajini, pa to počnejo na lastno pest.

»Ukrajinski viri so sprožili govorice, da naj bi čečenske enote iz Rusije napadle Doneck. Uradno sporočam, da to ni res,« je v sporočilu za javnost poudaril Kadirov. Dodal je, da obstajajo trije milijoni Čečenov, od katerih dve tretjini živita zunaj Čečenije, tudi na Zahodu. »Ne moremo vedeti in tudi ne smemo vedeti, kam gredo nekateri med njimi,« je še poudaril Kadirov.