Berem, da so plače v resnici največja žrtev hitre in visoke progresivne obdavčitve, odkar ta ne velja več za obresti, dividende, kapitalske dobičke in najemnine. Ali ni to krivično v socialno-tržnem gospodarstvu? Katera politika to zagovarja?

Slovenija pa, za razliko od mnogih drugih držav, ne pozna socialne kapice, ki bi sicer znižala davčno obremenitev tistih z višjimi dohodki. Zaradi tega je, bi lahko rekli, pri visokih plačah mednarodno nekonkurenčna. Pa vendar menim, da stroški dela in plač, to so delojemalci, še zdaleč niso glavni vzrok za večletno nazadovanje mednarodne konkurenčnosti Slovenije. Zakaj pa npr. danska, nemška in avstrijska podjetja kljub visokim obdavčitvam dela lahko poslujejo konkurenčno?

Mogoče zato, ker jim ni prva »skrb koncentracija lastništva v rokah menedžerjev« na račun razvoja podjetja in plač zaposlenih ali celo na račun davkoplačevalcev? Vlagajo v raziskave trgov, v razvoj pravih ciljev in razvoj podjetij, tudi v zaposlene, v patente, v blagovne znamke, v prodajo na svetovnih trgih in podobno.

Vse to in še marsikaj Sloveniji že leta sporočajo iz švicarskega Svetovnega gospodarskega foruma in povsem nazorno z dokumenti. Le kdor to razume in upošteva, da obrne trend nazadovanja, je lahko na oblasti! Kaj je še druga izbira? Čas je za razmislek in tudi za odgovornost, saj nazadovanju Slovenije še ni videti konca!

Franc Mihič, univ. dipl. inž., Ribnica