Gašpar Gašpar Mišič je, kot kaže, izgubil zadnjo možnost, da se s tožbo vrne na položaj predsednika uprave Luke Koper. Če je bil do zdaj eden njegovih glavnih argumentov o ničnosti sklepa nadzornega sveta ta, da ga niso razrešili z večino glasov, ga je včeraj nepričakovano izgubil.

Nadzorniki Luke Koper pod vodstvom Alenke Žnidaršič Kranjc so namreč za novega predsednika uprave družbe imenovali Draga Matiča, ki bo mandat nastopil 10. junija. Zanj je glasovalo kar osem od devetih članov nadzornega sveta. S tem so verjetno dokončno razblinili upe Mišiča, ki zahteva vrnitev v prejšnje stanje in svoje ponovno ustoličenje, saj bo po novem pod vprašaj postavljal tudi skoraj soglasno imenovanje Matiča. Zaradi tega Mišiču preostane kvečjemu sodni boj za ustrezno odškodnino.

Najvišjo ceno za ubranitev Luke Koper pred Mišičem je najbolj drago plačal član uprave družbe za področje financ Jože Jaklin, saj ga je nadzorni svet včeraj razrešil. Jaklin je šele februarja letos nastopil mandat, zatem pa je odigral eno od ključnih vlog pri prej neuspešni zamenjavi Mišiča. Jaklin je namreč nadzornikom poročal o tem, da se seje uprave vodijo v nasprotju s poslovnikom in da posamezne točke na dnevnem redu sploh niso ustrezno pripravljene. Na drugi strani sta Mišič in delavski direktor Matjaž Stare očitala Jaklinu, da spletkari.

Po trditvah naših virov bo Jaklin prav zaradi svoje vloge pri Mišičevi predčasni zamenjavi po vsega petih mesecih tudi sam odšel iz Luke Koper. Njegov odhod naj bi bil namreč pogoj nekaterih nadzornikov iz nasprotnega tabora, da oddajo glas za Matiča, Luka Koper pa je s tem dobila polnopravnega predsednika uprave. O tem priča tudi včerajšnja izjava prve nadzornice Alenke Žnidaršič Kranjc. Odločitev nadzornikov obžaluje, »razlogi zanjo pa nimajo nikakršne zveze z Jaklinovim delom v upravi«. Matiča so podprli tudi predstavniki zaposlenih v nadzornem svetu, tudi sicer pa naj bi užival podporo delavcev v Luki Koper.

Matič je v preteklosti kar 25 let deloval v Luki Koper, v obdobju Bruna Koreliča pa se je postopoma povzpel do funkcije izvršnega direktorja za operativo in logistiko. Leta 2012 je zapustil Luko Koper, po naših informacijah zaradi spora s tedanjim prvim možem družbe Robertom Časarjem, ki je bil nedavno obsojen zaradi zlorabe položaja in prejemanja podkupnin.

Nadzorniki so obravnavali tudi poslovanje Luke Koper v prvem četrtletju. Družba je v tem obdobju presegla cilje za devet odstotkov. Skupina je po nerevidiranih podatkih ustvarila 7,6 milijona evrov čistega dobička, kar je 62 odstotkov več kot v primerljivem lanskem obdobju. Poslovni prihodki četrtletja so znašali 39,9 milijona evrov, kar je pet odstotkov več od načrta in osem odstotkov več od ustvarjenih poslovnih prihodkov v prvem četrtletju leta 2013.