Pahor je svojo odločitev sporočil po današnjem srečanju s predsednikom DZ. Poslanci se bodo s tem seznanili predvidoma v četrtek, ob 15.30 uri.

Tedaj bo začel teči 14-dnevni rok, v katerem lahko tudi najmanj 10 poslancev ali poslanska skupina predlaga novega mandatarja. Če ga ne bo nihče, lahko po Vebrovih besedah pričakujemo, da se bo v DZ postopek zaključil v začetku junija. O tem obvestijo predsednika države, ki zatem razpusti DZ in razpiše predčasne volitve.

Solidarnost grozi z ustavno presojo, če bodo volitve razpisane v času poletnih dopustov

Stranka Solidarnost je po današnjih posvetovanjih s predsednikom republike Borutom Pahorjem o datumu predčasnih volitev ponovno zagrozila, da bo sprožila ustavno presojo, če bodo volitve razpisane v času poletnih dopustov. Sopredsednik stranke Uroš Lubej je dejal, da je ustavna volilna pravica pomembnejša od želje po hitrem oblikovanju nove vlade.

Po besedah Lubeja so Pahorja seznanili z odločitvijo, da bodo v primeru predčasnih volitev v času poletnih dopustov sprožili ustavno presojo, obenem pa so mu predstavili predlog, kako bi lahko v skladu z ustavo "dosegel najvišjo mero legitimnosti volitev.

"Če se bo predsednik odločil, da volitve razpiše sredi poletja, 13. julija ali na kateri koli drugi datum v času dopustov, bomo vsekakor šli na ustavno sodišče zaščititi volilno pravico," je opozoril Lubej.

"Pozvali smo ga, naj se postavi v bran volilni pravici in ga opozorili, da je njegova ustavna dolžnost, da prihodnjemu DZ omogoči najvišjo mero legitimnosti, ki pa jo lahko dobi le, če bo volilna udeležba dovolj visoka. To pa se sredi julija ne bo zgodilo," je povedal Lubej in spomnil, da je ustavno sodišče že večkrat presodilo v prid zaščiti ustavnih pravic.

"Ustavno varovana pravica do volitev je pomembnejša od želje po hitrem oblikovanju nove vlade. Vlada v odstopu namreč sedaj deluje enako kot doslej, enako velja za DZ," je zatrdil Lubej. Ob tem je obrazložil, da ustava izrecno ne določa roka, v katerem bi moral predsednik v primeru, da ni predlagan mandatar, razpustiti DZ. "Predlagamo, da predsednik DZ razpusti s kasnejšim datumom, ki bo omogočil legitimne volitve," je dodal Lubej.

Keber: Datum razpusta DZ v ustavi ni določen

Enako je zatrdil nosilec strankine liste na evropskih volitvah Dušan Keber. "Roki volitev začnejo teči z datumom razpusta DZ, ta datum pa v ustavi ni določen. Predsednik lahko z določenim opravičilom pove - izkoristil sem to možnost (kasnejše razpustitve DZ), ki je implicitno prisotna v ustavi, da omogočim, da državljani pridejo v čim večjem številu na volišča," je povedal Keber.

Medtem je sopredsednik stranke Damjan Mandelc zatrdil, da stranka s pozivi po kasnejših volitvah ne dela v svojo korist. "Da ne bo kakšnih dilem. Stranka Solidarnost je polno konstituirana in nas ni strah kakršnihkoli volitev. Preprosto menimo, da volitve ne morejo biti v času, ko več kot tretjina državljanov po podatkih, ki jih ima tudi statistični urad, fizično ne bo prisotna v državi," je povedal Mandelc.

Lubej je ob tem še zavrnil navedbe, da saj imajo volivci pravico do predčasnega glasovanja, predčasno glasovanje je namreč možno le nekaj dni prej, kar je v primeru volitev 13. julija še vedno v času dopustov.

O morebitnih odzivih Pahorja niso želeli govoriti

Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic je sicer danes v sporočilu medijem opozoril, da pregledu zakona ugotavlja, da sedanji zakon dopustnikom glasovanja po pošti ne omogoča. Glasovanje po pošti je namreč omogočeno le ljudem v bolnicah in v domovih za ostarele ter stalno ali začasno prebivajočim v tujini.

V luči sedanjih napovedi, da bodo volitve poleti, bi bilo zato po prepričanju Krivica "treba volilni zakon po nujnem postopku dopolniti tako, da bi v času odsotnosti zaradi dopusta (kadarkoli, ne le julija in avgusta) volivcu omogočal glasovanje po pošti. In to ne le dopustnikom v tujini, ampak tudi doma". Krivic zato poziva vlado, naj poskrbi za takojšnjo pripravo take zakonske dopolnitve.

Predstavniki Solidarnosti o morebitnih odzivih Pahorja na njihova današnja opozorila in predlog niso želeli govoriti.

O postopkih do predčasnih volitev tudi z Vebrom

Predsednik države Borut Pahor se o postopkih do predčasnih volitev posvetuje še s predsednikom DZ Jankom Vebrom.

Pričakovati je, da bo Pahor v predvideni izjavi za javnost po srečanju z Vebrom pojasnil svojo odločitev o tem, ali bo 30-dnevni rok, ki ga ima na voljo za predlaganje novega mandatarja, skrajšal in tako omogočil razpis volitev za julij mesec, ali pa da tega ne bo storil.