Pravosodni minister Arkansasa Dustin McDaniel homoseksualne poroke podpira, vendar pa se je odločil za obrambo referendumske volje ljudi in je vložil pritožbo na državno vrhovno sodišče. Vendar pa je to lahko storil šele v ponedeljek in vmes so pristojni državni uradi v soboto in v ponedeljek že izdali skupaj okrog 200 poročnih dovoljenj homoseksualnim parom, ki so potem pohiteli s sklepanjem zakonskih zvez.

Od skupaj 75 državnih uradov, ki so pristojni za izdajanje poročnih dovoljenj, jih je kar 70 zavrnilo upoštevanje odločitve sodnika Piazze, dokler ne bo svoje povedalo vrhovno sodišče. Med tistimi, ki so dovoljenja izdali, pa jih je bilo nekaj takih, ki so to storili z zadržkom, kar pomeni, da poroka ne bo mogoča do odločitve vrhovnega sodišča.

Kazni za uradnike

V zakonu, ki prepoveduje homoseksualne poroke, je namreč tudi določilo o kaznovanju uradnikov, ki bodo izdali poročna dovoljenja, sodnik Piazza pa tega določila ni izrecno odpravil. Vrhovno sodišče Arkansasa je obema stranema debate dalo čas do danes zvečer za oddajo pravnih vlog.

Ne glede na to, kako se bo vrhovno sodišče odločilo, pa je Arkansas vsaj za kratek čas postal prva država nekdanje uporniške konfederacije, ki je dovolila homoseksualne poroke in 18. država v ZDA, kjer so te poroke dovoljene.

Pričakovani val odpravljanja ustavnih prepovedi porok v zveznih državah sledi lanskoletni odločitvi vrhovnega sodišča ZDA, ki je razveljavilo zvezni zakon o zaščiti poroke. Ta je na zvezni ravni glede ugodnosti in obveznosti upošteval le poroke med pari različnega spola.

Zagovorniki homoseksualnih porok so začeli vlagati tožbe proti državnim zakonom in doslej so zmagali na sodiščih v državah Michigan, Oklahoma, Utah, Virginija, Teksas in Arkansas.