Predsednica sveta UKC Ljubljana Saša Markovič Predan je v izjavi za medije po seji sveta opozorila, da so znotraj UKC v preteklih letih delali pozitivne premike pri premagovanju kadrovskih in prostorskih težav na urgenci, a so zdaj dosegli zgornjo mejo.

"Znotraj institucije se ne da ničesar več narediti," je poudarila in dodala, da bi potrebovali dodatne zdravstvene ekipe in dodatne prostore, da bi lahko gnečo na urgenci obvladovali.

"To se mora nehati, tako ne gre več. Nedostojno je, da po 10 hudih bolnikov leži en čez drugega in čakajo tudi po 15 ur na prosto posteljo," je pozvala.

Nedavne kadrovske težave na kirurški urgenci, ki so dosegle vrhunec konec marca in so bile posledica kadrovske stiske zaradi potrebe po doslednem upoštevanju zakona o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015, so s sprejemom finančnega in kadrovskega načrta že začeli reševati.

Vrnitev v stanje pred krizo

Po besedah v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simona Vrhunca bodo v tem tednu zaključili postopke zaposlovanja šest sobnih zdravnikov. A s tem se bodo le vrnili v stanje pred krizo, kar pa, kot opozarja vrhunec, ni rešitev. Najdalje se na urgenci čaka še po šest ur za lažje poškodbe.

Da pa bi lahko ustrezno pokrili potrebe po urgentni pomoči v celotni ljubljanski regiji, bi po Vrhunčevih besedah potrebovali več prostorov in tudi več zdravstvenih ekip. Odgovor na to, koliko dodatnih ekip bodo potrebovali, ko bo zgrajen nov urgentni del v okviru projekta diagnostično-terapevtskega centra (DTS), pa bo dala projektna skupina, ki so jo imenovali za področje urgence.

Na današnji seji sveta UKC je bil prisoten tudi Alojz Unetič, ki je na ministrstvu za zdravje pristojen za področje investicij. Pojasnil je, da je za ljubljansko urgenco v letošnjem letu ostalo še 1,5 milijona evrov, za prihodnje leto pa bo na voljo med 15 in 20 milijonov evrov. "S tem denarjem lahko zgradimo urgenco," je zatrdil.

Projekti v pregledovanju

Projekti so, kot pravi, trenutno v pregledovanju, prav tako je v pripravi razpisna dokumentacija in tehnične specifikacije. Tako upa, da bodo z izvajalci del podpisali pogodbo še pred koncem leta. Rok za izvedbo del je 12 mesecev. Po takšni časovnici bi bila nova urgenca nared v letu in pol. Sicer pa Unetič pravi, da politična nestabilnost ne bo vplivala na izvedbo projekta, saj da gre pri tem za tekoče posle.

Trenutna faza izgradnje DTS bo obsegala le dograditev prostorov za urgenco, dodali so še gradbeno-obrtniška dela, s čimer bodo pripravili laboratorijske prostore za potrebne nove urgence. Prav tako nameravajo ponovno postaviti vhod z Njegoševe ceste. Izgradnja ostalih dveh tretjin DTS, ki bo obsegal tudi operacijske mize itd., pa je prestavljena v prihodnost.

Na današnji seji so med drugim govorili tudi o poslovanju UKC v prvem tromesečju. V tem času je UKC ustvaril za 3,8 milijona evrov minusa. To je posledica preseganja programa, ki ga krije zdravstvena zavarovalnica, je pojasnil Vrhunec.

Markovič Predanova pa je po seji opozorila, da UKC Ljubljana ne more objaviti razpisa za generalnega direktorja, saj vlada še ni ne potrdila ne zavrnila imenovanja Vrhunca. Zato je ministrski zbor pozvala, naj se izjasni glede tega vprašanja.

Da bodo šli v nov razpis za generalnega direktorja, je svet UKC sklenil na seji 17. aprila, po aferi z operacijskimi mizami. Vrhunca, ki mu mandat poteče 10. avgusta, pa bo do takrat nadzorovala posebna revizijska komisija. Vrhunec sicer na vladno odločitev o soglasju oz. zavrnitvi njegovega imenovanja čaka že več mesecev.