Avakov je na svojem Facebook profilu danes potrdil, da so ob 4.30 po lokalnem času začeli vojaško operacijo proti separatistom v Slavjansku, pa tudi Kramatorsku.

V operaciji sodelujejo enote nacionalne garde, vojske in posebne enote notranjega ministrstva. Na obrobju Slavjanska so zasedli devet nadzornih točk separatistov, poroča BBC, vendar območje še vedno nadzirajo separatisti.

Z obrambnega ministrstva so sporočili, da so neznanci pri Slavjansku s prenosnimi minometi sestrelili dva ukrajinska helikopterja MI-24. Ubita sta bila dva vojaka, več je bilo ranjenih. Avakov je pred tem potrdil, da je bil ubit en pilot helikopterja, kot so trdili tudi separatisti. Separatisti sicer po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass trdijo, da so sestrelili tri helikopterje.

Močne eksplozije in streljanje

Avakov je prebivalce Slavjanska pozval, naj ostanejo doma in naj ne bodo pri oknih. "Plačance" je obtožil, da civiliste uporabljajo za človeški ščit.

Z obrobja mesta je bilo po poročanju tujih tiskovnih agencij zgodaj zjutraj slišati močne eksplozije in streljanje; kasneje občasno streljanje.

Samooklicane proruske oblasti Slavjanska že teden dni zadržujejo sedem tujih opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Dosedanja pogajanja niso prinesla uspeha.

Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov, ki je zaradi razmer na vzhodu države ocenil, da je ogrožena ozemeljska celovitost države, je v četrtek znova uvedel vojaško obveznost nabornikov.

V požigu objekta v Odesi umrlo več kot 30 ljudi

V ukrajinskem mestu Odesa je danes prišlo do požiga sindikalnega objekta, v katerem je po dosedanjih podatkih umrlo 31 ljudi, so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili z ukrajinskega notranjega ministrstva.

Po navedbah ministrstva je večina umrlo zaradi zadušitve, nekaj pa jih je umrlo med poskusom pobega pred požarom s skokom skozi okna. Uradnih podatkov o povzročitelju požiga in o identiteti žrtev še ni.

Nasilje v Ukrajini se je danes širilo tudi na jug države. Prav v Odesi je več sto proruskih skrajnežev s palicami napadlo zborovanje kakih 1500 prokijevskih protestnikov. Policija je posredovala, da bi preprečila nasilje, ki je zahtevalo več deset ranjenih na obeh straneh, umrle so štiri osebe.

Odesa, ki ima okoli milijon prebivalcev, je bila doslej obvarovana pred nemiri, ki pretresajo vzhod države. Mesto leži na meji z Moldavijo, kjer leži samooklicana Pridnestrska republika, v kateri so nameščene ruske sile.

Rusija: Konec upanja za sporazum iz Ženeve

Rusija se je medtem že odzvala s kritiko operacije ukrajinske vojske in povedala, da je Ukrajina s tem uničila vsakršno upanje za umiritev stanja v Ukrajini in sporazum, ki je bil pretekli mesec sprejet v Ženevi.

Ženevski dogovor, ki so ga zunanji ministri ZDA, EU, Ukrajine in Rusije dosegli 17. aprila, pravi, da se morajo vse strani vzdržati nasilja, proruski separatisti odložiti orožje in se umakniti iz zasedenih zgradb, v zameno pa bodo deležni amnestije.

Putinov tiskovni predstavnik je povedal tudi, da so v območje poslali diplomata, da bi se s separatističnimi voditelji pogajal o izpustitvi OVSE-jevih opazovalcev, a dodal, da stika z diplomatom po začetku operacije ukrajinske vojske niso več uspeli navezati.

Moskva je medtem Ovse pozvala k pomoči pri zaustavitvi ofenzive ukrajinske vojske v mestu Slavjansk, ki je od sredine aprila v rokah separatistov.

»Vzpostavili smo v stik z vodstvom Ovseja glede ofenzive ukrajinskih oboroženih sil in zahtevali ukrepanje za zaustavitev povračilnih ukrepov,« je dejal predstavnik Rusije pri Ovseju Andrej Kelin.

Kot je pojasnil Kelin, so zahtevo predali generalnemu sekretarju Ovseja Lambertu Zannieru in predsedujočemu Ovseju, švicarskemu zunanjemu ministru Didierju Burkhalterju. Rusija je v zvezi z današnjim ukrajinskim posredovanjem v Slavjansku sicer pozvala tudi k zasedanju varnostnega sveta Združenih narodov.

Ruski premier Dmitri Medvedjev je oblasti v Kijevu pozval, naj prenehajo s pobijanjem ukrajinskih civilistov. Uporaba nasilja proti lastnim državljanom je znak "kriminalne nemoči," je zapisal na Facebooku.

Nismo krivi za propad ženevskega dogovora, Rusija spodbuja teroriste

Ukrajina ruske obtožbe o prelomu ženevskega dogovora ostro zanika in Rusijo obtožuje, da oblasti v Moskvi niso potegnile nobenih potez za umiritev razmer na vzhodu Ukrajine.

»Nasprotno Rusija na več načinov podpira teroristične organizacije, ki delujejo v vzhodnih regijah Ukrajine, kjer ogrožajo civiliste, zasegajo talce ter ustvarjajo vzdušje terorja in nasilja,« je povedal ukrajinski zunanji minister. Ministrstvo je v izjavi za javnost povedalo tudi, da se je Kijev pripravljen sestati z ruskim odposlance, da bi našli pot iz krize, a da oblasti v Kijevu niso vedele o njegovem prihodu v državo.

Začasni ukrajinski predsednik Oleksandr Turčinov je danes povedal, da so ukrajinske obmejne sile ponoči uspele preprečiti vstop »oboroženih ruskih saboterjev« v državo.

Ashtonova: Število okupacij zgradb se mora zmanjšati

Rusko zunanje ministrstvo je danes zahodne sile prav tako pozvalo, naj prekinejo z »uničujočo« politiko v Ukrajini in Kijev pozvalo, naj preneha s »kaznivo operacijo« na jugovzhodu Ukrajine. Povedali so tudi, da ZDA in EU aktivno preprečujeta umiritev razmer v Ukrajini, s tem ko podpirata »pučiste« v Kijevu.

Zunanja ministrica EU Catherine Ashton je medtem povedala, da je zmanjšanje števila okupacij zgradb v Ukrajini ključnega pomena. Kot nujno ocenjuje tudi, da prebivalci Ukrajine ukrajinski parlament vidijo kot prostor, kjer se lahko posvetujejo vse skupine.

Obama in Merklova Rusiji zagrozila z novimi sankcijami zaradi Ukrajine

Ameriški predsednik Barack Obama in nemška kanclerka Angela Merkel sta danes pred Belo hišo v Washingtonu Rusiji zagrozila z novimi sankcijami, če bo posegala v ukrajinske volitve, napovedane za 25. maj. Do prikaza enotne fronte proti Moskvi je prišlo po napadih na Merklovo iz ZDA, da je premehka do Rusije.